AI wraz z nowoczesną technologią pomogą odczytać dokumenty sprzed 2000 lat.

0
209

Naukowcy z University of Kentucky przy pomocy urządzenia o nazwie Diamond Light Source, próbują odczytać zwęglone zwoje papirusów z czasów wybuchu Wezuwiusza.
Diamond Light Source jest niezmiernie przydatny w wielu obszarach badań naukowych.

Diament działa jak gigantyczny mikroskop, wykorzystując moc elektronów do wytwarzania jasnego światła, które naukowcy mogą wykorzystać do badania czegokolwiek, od skamielin po silniki odrzutowe po wirusy i szczepionki.
Kiedy w 1979 roku wybuch Wezuwiusza nie tylko zwęglił okoliczne miasta i ich mieszkańców, ale również większość dokumentów w pobliskiej prywatnej bibliotece. Dzięki dzisiejszej technologii po raz pierwszy niektóre ze starożytnych papirusów będzie można odczytać.

Badaniom poddane zostaną cztery fragmenty i dwa kompletne zwoje znalezione w 1752 roku w rzymskiej willi w pobliżu Zatoki Neapolitańskiej. Wszystkie te dokumenty należą do tzw. „Herculaneum papyri”.

Papirusy z Herkulanum to ponad 1800 papirusowych zwojów, które uważane są za jedyną zachowaną bibliotekę z czasów starożytnych, która istnieje w całości. Wszystkie uległy zniszczeniu w wyniku wybuchu Wezuwiusza.

Od czasu odkrycia próbowano wielu metod rozwinięcia papirusów, niszcząc przy okazji wiele zwojów. Niektóre są zwęglone do tego stopnia, że ludzkie oko nie jest w stanie zauważyć na nich nawet śladów tekstu.

Naukowcy z University of Kentucky połączą użycie Diamond Light Source ze sztuczną inteligencją. Diament napakuje zwęglone zwoje wysokoenergetycznymi promieniami rentgenowskimi co pozwoli wychwycić subtelne ślady atramentu. W potencjalnych brakach w tekście pomoże specjalne narzędzie maszynowe AI, które dzięki algorytmom wzmocni sygnał atramentu i piksel po pikselu.

“Natychmiast zobaczymy wewnętrzną strukturę zwojów w większej rozdzielczości niż kiedykolwiek było to możliwe. Potrzebujemy tego poziomu szczegółowości, aby wyłapać wysoce skompresowane warstwy, na których znajduje się tekst.” – powiedział profesor Brent Seales z University of Kentucky.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię