Oddałeś już swój głos? Dzisiaj ostatnia szansa na wybór nazw dla polskiej planety i gwiazdy.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne czekają na głosy Polaków, które zadecydują o wyborze nazw dla planety i gwiazdy w układzie BD+14 4559.

 

Planetę odkrył zespół astronomów – Grzegorz Nowak, Monika Adamów i Aleksander Wolszczan, z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego, w ramach toruńsko-pensylwańskiego programu poszukiwania planet pozasłonecznych.

Planeta w układzie BD+14 4559 b ma rozmiary i masę zbliżoną do Jowisza. Według najnowszych wyznaczeń jest to 1,04 promienia Jowisza i 1,23 masy Jowisza. Swoją gwiazdę obiega po mocno wydłużonej, eliptycznej orbicie ze średnią odległością 0,77 au. Odległość do całego układu to około 160 lat świetlnych.

Gwiazda z tego systemu jest widoczna na niebie w konstelacji Pegaza, co oznacza bardzo dobrą jej widoczność przez długą część roku, w tym wieczorami w okresie jesiennym i zimowym. Jej jasność to 9,7 magnitudo przez co łatwo można ją dostrzec nawet przez lornetkę. Widoczna jest pomiędzy najjaśniejszą gwiazdą w tej konstelacji- Enif, a gwiazdozbiorem Delfina.

Pierwszy etap konkursu polegał na zbieraniu propozycji na nazwy gwiazdy i towarzyszącej jej planet. Zgłoszenia były zbierane w czerwcu i lipcu tego roku. Podczas dwóch miesięcy napłynęło ponad 2800 propozycji. Komitet konkursowy wyselekcjonował do drugiego etapu listę siedmiu par nazw. Głosowanie na wybór nazwy kończy się dzisiaj, 31 października.

Głos można oddać na stronie internetowej

www.iau100.pl/planety

Komitet Konkursowy przekaże do IAU propozycję polskiej nazwy oraz dwie nazwy rezerwowe. W grudniu 2019 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosi oficjalne wyniki.

Oto lista nazw do wyboru w głosowaniu:

1. Geralt oraz Ciri – postacie z cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego. Literatura ta jest obecna w polskiej kulturze już od około 30 lat, przeniknęła m.in. do gier komputerowych, a także do filmów.

2. Jantar i Wolin – te nazwy mają związek z polskim wybrzeżem Bałtyku. Jantar jest dawnym określeniem bursztynu, z kolei Wolin to polska wyspa na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

3. Piast i Lech – Postacie z legend o początkach państwa polskiego. Piast to postać od której, według legendy, wywodzi się pierwsza polska dynastia rządząca krajem (sam Piast nie był władcą). Lech z kolei znany jest z legendy o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie, którzy założyli sąsiadujące kraje.

4. Polon i Rad – są to nazwy pierwiastków chemicznych, które odkryła Maria Skłodowska-Curie, polska fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla.

5. Solaris i Pirx – tytuł powieści oraz postać z książek Stanisława Lema, polskiego pisarza science-fiction, którego twórczość znana jest na całym świecie.

6. Swarog i Weles – Swarog (inna wersja: Swaróg) był bóstwem słowiańskim, bogiem nieba, ognia i kowalstwa. Jednym z jego synów był Weles, podziemny bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła kupców i bogactwa.

7. Twardowski i Boruta – Pan Twardowski to postać polskiego szlachcica z baśni i legend. W niektórych wersjach opowieści ostatecznie znalazł się na Księżycu. Fabuła historii Twardowskiego związana jest z podpisaniem przez niego cyrografu z diabłem, stąd drugą nazwą w parze jest imię polskiego diabła z zamku w Łęczycy.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię