Związek między acetaminofenem a autyzmem u dzieci. Nowe badania.

0
875

Nowe badania wskazują na związek między acetaminofenem a autyzmem u dzieci

Zażywanie acetaminofenu przez kobiety w ciąży zwiększa szansę na autyzm i ADHD u dziecka.

Dwie trzecie ciężarnych kobiet w Ameryce zażywa acetaminofen jako lek przeciwbólowy podczas ciąży. Nowe badania pokazują, że kobiety, które przyjmowały pod koniec ciąży acetaminofen, znany również jako Tylenol, były znacznie bardziej narażone na dziecko z zaburzeniem uwagi / nadpobudliwości (ADHD) lub autyzmem.

Nie jest to pierwsze badanie wskazujące taką zależność. W latach poprzednich dwa badania sugerowały związek między braniem acetaminofenu w ciąży a ADHD i autyzmem u dzieci. Do tych badań nie przywiązano większej uwagi ze względu na to iż były one oparte tylko na pamięci matek o przyjmowaniu acetaminofenu w trakcie ciąży.

W najnowszym badaniu naukowcy poddali analizie krew matki i pępowiny tuż po urodzeniu dziecka. “Badanie to, w połączeniu z poprzednimi, pokazuje, że prenatalne stosowanie acetaminofenu jest bezpośrednio związane ze zwiększonym ryzykiem niepełnosprawności rozwojowej, w tym ADHD i prawdopodobnie autyzmu”, powiedziała autorka badań dr Xiaobin Wang. Wang jest dyrektorem Centrum wczesnych początków chorób w Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health w Baltimore.

W ostatnim badaniu wykazano, że acetaminofen przenika przez łożysko podczas ciąży. Oznacza to, że jeśli przyszła mama przyjmuje acetaminofen, część leku dostaje się do układu dziecka.

Badania dokonywane u szczurów pokazały, że acetaminofen w czasie ciąży wpływał na komórki mózgowe i poziomy hormonów, które mogą zakłócać rozwój mózgu u nowonarodzonych szczurów.

Dr Andrew Adesman, szef pediatrii rozwojowej i behawioralnej w Dziecięcym Centrum Medycznym Cohen w New Hyde Park, N.Y. powiedział: „Chociaż acetaminofen jest bardzo bezpiecznym i skutecznym lekiem, gdy jest przyjmowany zgodnie z ogólnymi zaleceniami, może nie być tak bezpieczny, jak przypuszcza się, jeśli jest przyjmowany w czasie ciąży”.

„Ponieważ nie wiemy, kiedy w czasie ciąży neurorozwojowe ryzyko narażenia na acetaminofen jest największe, trudno jest doradzić kobietom w ciąży, kiedy mogą bezpiecznie przyjmować ten lek bez zwiększania prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka ADHD lub autyzmu,” dodał.

W badaniach dokonanych przez zespół dr Wang uczestniczyło prawie 1000 dzieci. Ich średni wiek to 10 lat, a nieco ponad połowa to chłopcy. Prawie 26% dzieci miało tylko ADHD. Blisko 7% miało autyzm, a 4% miało zarówno ADHD, jak i autyzm. Nieco ponad 30% miało inną niepełnosprawność rozwojową. Prawie 33% nie miało problemów rozwojowych.

Naukowcy z Centrum wczesnych początków chorób w Johns Hopkins dodają, że “Ważne jest, aby zauważyć, że chociaż badanie wykazało związek między stosowaniem acetaminofenu przez przyszłą matkę a rozwojem ADHD i prawdopodobnie autyzmu u jej dziecka, nie może to udowodnić ostatecznego związku przyczynowo-skutkowego.”

Doktor Xiaobin Wang dodała, że potrzebne są dalsze badania oraz na dzień dzisiejszy nie ma bezpiecznych alternatywny leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dla kobiet w ciąży.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię