Kac – jak radzić sobie z potworem dnia następnego? – Mamy dla Was kilka sprawdzonych pomysłów

Zawroty głowy, zimne poty, nudności, drżące dłonie czyli jednym słowem kac po burzliwej nocy.

Kac to nic innego jak walka organizmu przed toksycznymi skutkami alkoholu. Nasze ciało próbując uchronić nas od skutków nadmiernego spożycia alkoholu broni organizm wytwarzając w nim skutki uboczne. Wątroba pracuje nad rozkładem spożywanego alkoholu, aby nerki mogły go jak najszybciej usunąć. W tym samym czasie reakcje zapalne i metaboliczne w organizmie doprowadzą do kaca.

Etanol znajdujący się w alkoholu tworzy szkodliwe wolne rodniki tlenowe i aldehydy octowe. Im dłużej utrzymuje się etanol i aldehyd octowy w naszym ciele, tym więcej szkód mogą wyrządzić błonom komórkowym, białkom i DNA. Dlatego enzymy organizmu szybko pracują nad metabolizmem aldehydu octowego do mniej toksycznego związku, octanu.

Kac jest praktycznie gwarantowany, gdy wypijamy za dużo alkoholu. Ilość ta jest różna u różnych osób w zależności od czynników genetycznych, a także od tego, czy istnieją inne związki, które powstały wraz z etanolem w procesie fermentacji.
Naukowcy mają ograniczoną wiedzę na temat głównych przyczyn kaca. Ale wiedzą, że reakcje organizmu obejmują zmiany poziomów hormonów w celu zmniejszenia odwodnienia i stresu komórkowego. Spożywanie alkoholu wpływa również na różne układy neuroprzekaźników w mózgu, w tym glutaminian, dopaminę i serotoninę. Wzrasta zapalenie w tkankach organizmu, nawet uszkadzając zdrowe bakterie jelitowe w układzie trawiennym.

Kac może trwać nawet do 48 godzin. Niezliczone artykuły opisują różnorodne pokarmy i napoje jako sposoby zapobiegania kacowi i leczenia go. Najbardziej poplarne to :

Bomba witaminowa – 1 łyżeczka od herbaty sosu Worcestershire, 1 szczypta pieprzu cayenne, pół szklanki soku pomarańczowego , 1 szklanka soku pomidorowego, 2–3 kostki lodu.
Jajeczny koktajl – stołowa łyżka octu, sól, czarny pieprz do smaku, rozbite jajko.
Koktajl z kiszonki – 2 łyżki oliwy z oliwek, pieprz do smaku, 1/2 szklanki soku z kiszonej kapusty.
Rumianek i mięta – zaparzyć razem herbatę rumiankową i miętową.

Wprawieni w boju twierdzą że najskuteczniejsze jest wypicie dużej ilości wody przed położeniem się spać, inni są zdania, że najłatwiej uniknąć kaca… nie pijąc. Tak czy inaczej, jeśli się jednak decydujesz na wieczór z alkoholem to nie mieszaj, nie pij przez słomkę, nie pij na pusty żołądek oraz po każdym drinku wypijaj szklankę wody. A poźniej dać znać, że żyjesz;)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię