USA wydaje więcej na opiekę zdrowotną niż inne kraje

Stany Zjednoczone wydają znacznie więcej niż jakikolwiek inny kraj na opiekę zdrowotną, ale jednak zanotowują niższą oczekiwaną długość życia i wyższy wskaźnik samobójstw niż inne zamożne narody.

Badacze z funduszu Commonwealth Fund wykorzystali dane z publikacji statystyk zdrowotnych Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) 2019, która śledzi środki systemu opieki zdrowotnej z 36 krajów o wysokim dochodzie. Jedenaście krajów – Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – zostały uwzględnione w analizie.

Naukowcy odkryli, że w 2018 roku Stany Zjednoczone wydały 16,9% produktu krajowego brutto na opiekę zdrowotną, prawie dwa razy tyle, ile wydał przeciętny kraj OECD. Mimo tych wydatków w 2017 roku Amerykanie mieli średnią długość życia 78,6 lat, o ponad dwa lata mniej niż średnia w innych bogatych krajach. Samobójstwa są przyczyną 13,9 zgonów na 100 000 osób w Stanach Zjednoczonych, dwukrotnie więcej niż w przypadku samobójstw w Wielkiej Brytanii. Wskaźniki hospitalizacji z powodu cukrzycy i nadciśnienia w USA są o około 50 procent wyższe niż średnia w innych krajach OECD. Od 2000 roku liczba zgonów, którym można było zapobiec, spada w każdym z 11 narodów, ale Stany Zjednoczone nadal mają najwyższy wskaźnik przedwczesnych zgonów z powodu cukrzycy, chorób nadciśnieniowych i niektórych nowotworów.
„Badanie to po raz kolejny pokazuje, że podczas gdy Stany Zjednoczone wydają znacznie więcej na opiekę zdrowotną niż inny rozwinięty – bogaty kraj, my w Ameryce nie otrzymujemy odpowiedniej jakość medycznej do wydanych pieniędzy” – powiedział David Blumenthal, M.D., prezes Commonwealth Fund. „Amerykanie żyją krócej, nie są zdrowi, ponieważ nasz system opieki zdrowotnej nie działa tak dobrze, jak mógłby działać”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię