Naukowcy z Florydy pracują nad projektem czystszych paliw odnawialnych

Badacze z University of Central Florida pracują nad zawężeniem pola potencjalnych biopaliw w ramach inicjatywy Departamentu Energii, znanej jako ko-optymalizacja paliw i silników. Tysiące rodzajów biopaliw utrudnia sektorowi energetycznemu skoncentrowanie się na kilku w celu dalszego rozwoju.

Naukowcy ustalili, że etanol jest najlepszym biopaliwem, jeśli chodzi o produkcję najmniejszej ilości sadzy, śmiertelnego produktu ubocznego spalania. Narażenie na sadzę jest bezpośrednio związane z chorobami układu oddechowego, rakiem i problemami z sercem.

Istnieje ponad 10 000 potencjalnych „kandydatów” na biopaliwa, powiedział Subith Vasu, profesor nadzwyczajny w Departamencie Inżynierii Mechanicznej i Lotniczej UCF. W ramach badania Co-Optimization of Fuels & Engines jego grupie badawczej zlecono przetestowanie pięciu, które Departament Energii uważa zz najbardziej obiecujące.

„W Departamencie Energii i innych agencjach podejmowanych jest wiele wysiłków, aby produkować bardziej ekonomiczne biopaliwa o wysokiej wydajności”, powiedział Vasu.

Inne biopaliwa, które testował zespół Vasu, obejmowały oktan metylu, który znajduje się w jabłkach, winogronach, bananach i niektórych innych owocach, oraz metylofuran, który naturalnie występuje w mirtach i lawendach holenderskich.

Etanol, który jest najpopularniejszym gazem sprzedawanym w Stanach Zjednoczonych, ma już przewagę nad innymi biopaliwami ze względu na istniejącą infrastrukturę do jego produkcji, zastosowanie w obecnych silnikach i niski koszt. W Stanach Zjednoczonych jest często produkowany z kukurydzy.

Samuel Barak, absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Lotniczej UCF, a obecnie inżynier napędu rakietowego w programie kosmicznym Boeinga powiedział, „Te biopaliwa są korzystne, ponieważ pochodzą z istniejących surowców i są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla”.

Barak dodał, że „Piękno tej inicjatywy polega na tym, aby jak najszybciej ustalić, które biopaliwo można dodać do naszych strumieni paliwa, co może zwiększyć wydajność, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i będzie miało najmniejszy wpływ na istniejące systemy”.

Badanie rozpoczęło się w 2017 roku i potrwa do 2021 roku i jest finansowane przez biuro ds. Efektywności Energetycznej i Energii Odnawialnej Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (U.S. Department of Energy’s Office of Energy Efficiency and Renewable Energy).

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię