Polscy lekarze dotarli do Włoch

Piętnastu polskich lekarzy dotarło do Lombardii. Wojskowy samolot z medykami na pokładzie wylądował we Włoszech. Polacy polecieli tam, by pomóc miejscowym lekarzom w mieście Brescia w walce z epidemią koronawirusa.

To właśnie region Lombardii jest teraz epicentrum pandemii we Europie. Ponad 50 procent ofiar śmiertelnych we Włoszech, kraju najbardziej dotkniętego wirusem, pochodzi właśnie z Lombardii. Polscy lekarze mają przez dziesięć dni pomagać miejscowym medykom ze szpitala polowego w Brescii.
Jeden z lekarzy, Paweł Szczuciński z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, mówił przed wylotem z Warszawy, że chodzi zarówno o wsparcie dla Włochów, jak również o doświadczenia, które mogą przydać się w przyszłości. „Giną tam nasi koledzy: lekarze, pielęgniarki, ratownicy włoscy. Są tak przeciążeni pracą, że chcemy chociaż przez chwilę dać im oddech, być może w ten sposób uratować kilkoro z nich. Po drugie, co bardzo ważne, chcemy zajrzeć w paszczę tego lwa, zanim pojawi się w naszym kraju. Być może w ten sposób będziemy w stanie lepiej się przygotować na nadejście epidemii w Polsce” – dodał.
W piętnastoosobowej grupie są lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz medycy ze specjalnego zespołu ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wszyscy zostali przed wylotem przebadani na obecność koronawirusa i są zdrowi. Wzięli też ze sobą dodatkowe środki ochrony osobistej, a po powrocie do kraju przejdą kwarantannę.
Ambasador Włoch w Polsce Aldo Amati dziękował przed wylotem za polską pomoc. „W tym momencie, tak smutnym i trudnym, chcę podziękować wam za pomoc. My, Włosi, będziemy pamiętać ten moment. Mam nadzieję, że ta tragedia szybko się skończy” – dodał.
Ocenia się, że co trzecia ofiara śmiertelna COVID-19 na świecie to właśnie Włoch. Chorych jest tak wielu, że w szpitalach brakuje łóżek i leków, a wśród ofiar śmiertelnych są także lekarze. Kilka krajów już wysłało na miejsce swoją pomoc. Do Włoch przylecieli m. in. lekarze z Kuby i Albanii.
Według najnowszych danych włoskiej obrony cywilnej, w ciągu ostatniej doby na powikłania związane z koronawirusem we Włoszech zmarło 812 osób, a łączna liczba ofiar to 11,5 tysiąca, czyli trzy razy więcej niż w Chinach. Łączna liczba wszystkich zakażonych to 101 tysięcy.

(IAR)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię