Spore zmiany w Facebooku.

Nowo powołana niezależna rada nadzorcza Facebooka będzie mogła unieważnić decyzje Marka Zuckerberga i jego firmy

Niezależna rada nadzorcza, przez niektórych nazywana Sądem Najwyższym Facebooka, ma za zadanie przegląd podjętych decyzji o usunięciu bądź też pozostawieniu „kontrowersyjnych” wpisów na stronach FB.

Facebook od lat jest krytykowany za podejście do moderacji treści pojawiającej się na ich stronach. Od usuwania zdjęć i wpisów, które według użytkowników nie powinny zniknąć ze stron do brak usunięcia treści o kontrowersyjnym podłożu. Do tej pory winą za błędne decyzje obarczany był dyrektor naczelny Facebooka Mark Zuckerberg.
Mark Zuckerberg nadal będzie podejmował decyzje. Rada będzie rozpatrywać decyzje w kontrowersyjnych sprawach, w których użytkownicy wyczerpali zwykłe procedury odwoławcze Facebooka. Rada nadzorcza skoncentruje się na niewielkim fragmencie trudnych kwestii dotyczących treści, w tym mowy nienawiści i nękania oraz bezpieczeństwa ludzi.
Facebook może również prosić Radę Nadzorczą o podjęcie decyzji w sprawach dotyczących reklam lub grup na Facebooku. Niezależna Rada może wydawać zalecenia dotyczące polityki na Facebooku na podstawie decyzji dotyczących spraw, na które firma publicznie zareaguje.
Decyzje podjęte przez zarządu muszą być wprowadzone w życie przez Facebook w ciągu 90 dni.
Z docelowo 40-osobowej niezależnej rady nadzorczej, 20 osób już zostało powołanych na swoje stanowiska. Wśród początkowej kohorty są: były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka András Sajó, dyrektor wykonawczy Internet Sans Frontières Julie Owono, jemeński działacz i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Tawakkol Karman, były redaktor naczelny Guardian Alan Rusbridger oraz pakistański adwokat do spraw prawa cyfrowego Nighat Dad.
Facebook powiedział, że członkowie zarządu mieszkają w 27 krajach i mówią co najmniej 29 językami.
Współprzewodniczącymi, którzy wybrali pozostałych członków rady wspólnie z Facebookiem, są były sędzia federalny USA i ekspert ds. wolności religijnej Michael McConnell, ekspert prawa konstytucyjnego Jamal Greene, kolumbijska adwokat Catalina Botero-Marino i była premier Danii Helle Thorning-Schmidt.
„Nie pracujemy dla Facebooka. Będzie starać się naciskać na Facebooka, aby ulepszył swoje zasady i procesy w celu lepszego przestrzegania praw człowieka”, powiedział Nicolas Suzor, członek zarządu i badacz zarządzania Internetem.
Nick Clegg, szef ds. globalnych Facebooka w wywiadzie dla Reuters powiedział, że wybór zróżnicowanego składu zarządu był bardzo ważny, ale że jego wiarygodność zostanie zdobyta z czasem.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię