Znane są wyniki niezależnej sekcji zwłok Georga Floyda.

Niezależna autopsja zlecona przez rodzinę George’a Floyda wykazała, że śmierć Floyda była „zabójstwem na wskutek uduszenia z powodu ucisku szyi i pleców, które ostatecznie doprowadziło do braku przepływu krwi do mózgu” – czytamy we wstępnym ustaleniu z badania opublikowanego w poniedziałek.

Przypomnijmy, że w zeszły poniedziałek George Floyd został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji w Minneapolis w stanie Minnesota, a jeden z nich przycisnął kolanem szyję Floyda i nie zwolnił ucisku mimo krzyków poszkodowanego że nie może oddychać.

Dr Michael Baden oraz dyrektor oddziału sekcji zwłok i medycyny sądowej Uniwersytetu Michigan, dr Allecia Wilson, przeprowadzili badanie i stwierdzili, że zarówno ciężar na plecach Floyda, kajdanki jak i ułożenie ciała przyczyniły się do śmierci ponieważ zaburzały zdolność przepony Floyda do prawidłowego funkcjonowania. W raporcie stwierdzono, że 46-letni Floyd zmarł na miejscu zdarzenia.

„Zmarły doświadczył zatrzymania układu krążeniowo-oddechowego, podczas gdy został skrępowany przez funkcjonariuszy organów ścigania” – czytamy w tym samym raporcie. Dr.Wilson dodała również, że raporty toksykologiczne wciąż trwają, i przyznała, że w związku z tym, że przeprowadzili autopsję jako drugi zespół, nie mieli dostępu do próbek tkanek Floyda w oryginalnym stanie.

„Uważamy, że przedmioty te nie wpłyną na zmianę przyczyny śmierci z powodu mechanicznego uduszenia” – powiedziała.
Wstępny raport eksperta medycznego stwierdził, że Floyd miał „istotne stany”, w tym „arteriosklerotyczne i nadciśnieniowe choroby serca, zatrucie fentanylem i niedawne stosowanie metamfetaminy”.

Baden, który był lekarzem przeprowadzającym wcześniej niezależne sekcje zwłok Erica Garnera, zabitego przez funkcjonariusza policji na Staten Island w Nowym Jorku w 2014 r. i Michaela Browna, zastrzelonego przez oficerów w Ferguson, Missouri, w tym samym roku.

„Kiedy mówisz „ nie mogę oddychać ”, wielu policjantów ma wrażenie, że jeśli możesz mówić, oznacza to, że oddychasz. To nieprawda” – powiedział podczas konferencji prasowej.

Były policjant z Minneapolis, Derek Chauvin – oficer, który przyłożył kolano do szyi Floyda, został aresztowany i oskarżony o zabójstwo trzeciego stopnia i nieumyślne spowodowanie śmierci. Floyd sygnalizował i mówił „nie mogę oddychać”, mimo tego funkcjonariusz przyciskał kolanem jego głowę i szyję  przez prawie dziewięć minut.

Trzej inni funkcjonariusze, którzy brali udział w aresztowaniu, zostali również zwolnieni, ale nie zostali oskarżeni.

Rodzina Floyda, podobnie jak rodziny innych czarnoskórych mężczyzn zabitych przez policję, chciała niezależnego raportu, ponieważ nie ufali lokalnym władzom, że przeprowadzą bezstronną autopsję.

ZSS

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię