Covid -19: Najbardziej zainfekowane kraje świata

Jak poinformował szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus intensywna transmisja Covid- 19 występuje w stosunkowo niewielu krajach. Jego zdaniem, chodzi o 10 państw. Na niechlubnym pierwszym miejscu w rankingu są Stany Zjednoczone. 

Liczba zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła cztery miliony. To właśnie w USA jest teraz najwięcej ofiar i najwięcej chorych na COVID-19. Agencja Reuters zaznacza, że pandemia koronawirusa w USA gwałtownie przyspiesza – pierwszy milion zakażeń stwierdzono po 98 dniach od wykrycia pierwszego przypadku 21 stycznia. Drugi milion stwierdzono po kolejnych 43 dniach, trzeci po 27 dniach, a czwarty po 16.

„Nadal obserwujemy intensywną transmisję w stosunkowo niewielkiej grupie krajów. Dwie trzecie wszystkich przypadków zakażenia pochodzi z 10 państw. Prawie połowa wszystkich zgłoszonych do tej pory przypadków pochodzi z zaledwie trzech krajów” – wyjaśnił szef WHO. Jednak niski poziom zakażeń wcale nie gwarantuje bezpieczeństwa.

Choć szef WHO nie wymienił krajów, z danych umieszczonych na oficjalnej stronie Światowej Organizacji Zdrowia można się domyślać, że chodzi o: Stany Zjednoczone, Indie, Brazylię, RPA, Kolumbię, Meksyk, Rosję, Argentynę, Peru, Bangladesz, Irak i Iran.

KORONAWIRUS NA ŚWIECIE – PODSUMOWANIE 

Na całym świecie zmarło 626 tysięcy zakażonych osób, z czego prawie 147 tysięcy to ofiary śmiertelne w USA.
Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa liczba zakażeń na całym świecie wynosi 15 milionów 300 tysięcy. Poza Stanami Zjednoczonymi najwięcej ofiar, 83 tysiące, zmarło w Brazylii, a 45 tysięcy – w Wielkiej Brytanii. W Indiach z kolei lawinowo rośnie liczba nowych zakażeń i wynosi obecnie 1 milion 200 tysięcy.

W Europie ponownie rośnie liczba nowych przypadków w krajach, które już dobrze radziły sobie z koronawirusem. W Hiszpanii zanotowano 2615 nowych zachorowań, z czego większość w Katalonii. W regionie jest obecnie 280 ognisk koronawirusa, a z hoteli w Barcelonie wyjechali goście.Władze apelują do mieszkańców, aby ci pozostali w domach. Opustoszałe są też bary w mieście. We Francji w ciągu doby zachorowało tysiąc osób, a we Włoszech – 300.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje o pogarszającej się sytuacji na południu Europy, głównie w Serbii i w sąsiednich krajach na Bałkanach. W Czarnogórze władze ogłosiły stan epidemii i przywróciły część restrykcji, w tym nakaz noszenia masek.

W Ameryce Łacińskiej,  łączna liczba zachorowań przekroczyła 4 miliony. W Brazylii liczba przypadków koronawirusa przekroczyła już 2 miliony 227 tysięcy, a liczba zgonów zbliża się do 83 tysięcy. Tylko w czwartek  zakażonych koronawirusem zostało niemal 68 tysięcy osób, a zmarło ponad 1200.
Jak podaje Brazylijski Instytut Geograficzno-Statystyczny, w czerwcu ponad 7 milionów Brazylijczyków nie otrzymało wynagrodzenia. Dziś w Rio de Janeiro zaczęły protestować pielęgniarki i pracownicy służby zdrowia. Niektórzy z protestujących mówią, że nie dostają wypłaty od czterech miesięcy.  Wśród zakażonych jest prezydent Jair Bolsonaro, kilku ministrów oraz wpływowy lider rdzennej społeczności.

W Meksyku zmarło dotąd ponad 41 tysięcy osób, a w ciągu doby przybyło ponad 6 tysięcy nowych zachorowań.

Pandemia powoduje kolejne negatywne skutki dla światowych gospodarek. Korea Południowa ogłosiła, że w drugim kwartale tego roku weszła w najgorszą od dwóch dekad recesję. Wskaźnik eksportu tego kraju spadł o 16 procent i ma teraz najgorszy wynik od ponad pół wieku. Światowa Organizacja Zdrowia tymczasem studzi nastroje w sprawie ewentualnej szczepionki na koronawirusa. Mike Ryan z WHO powiedział, że w najlepszym przypadku szczepionka może być gotowa na początku przyszłego roku. W tym tygodniu poinformowano o “obiecujących” wynikach badań zespołu naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie. W sumie w zaawansowanej fazie testów są obecnie 23 projekty szczepionek.

Najnowsze dane z 24 lipca dla USA i świata z serwisu w wordmeters.com:

 

 

AL

Chińczycy w drodze na Marsa. Mamy nagranie ze startu rakiety

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię