Trump: Szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie gotowa za miesiąc

Donald Trump powiedział, że amerykańska szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie gotowa za trzy-cztery tygodnie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił, że są to prognozy urzędników ds. zdrowia publicznego i firmy Pfizer. „Jesteśmy już bardzo blisko uzyskania szczepionki” – powiedział prezydent Trump. Jego zdaniem poprzedniej administracji wdrożenie szczepionki zajęłoby o wiele więcej czasu ze względu na oczekiwanie na zgodę Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz inne atesty.

W lipcu rząd Stanów Zjednoczonych zamówił u dwóch firm farmaceutycznych 100 milionów dawek szczepionki na koronawirusa. Wartość podpisanego kontraktu opiewa na sumę prawie 2 miliardy dolarów. Kontrakt pomiędzy Departamentem Zdrowia i Departamentem Obrony a firmami Pfizer i BioNTech dotyczy szczepionki, która przeszła wstępne testy na niewielkich grupach pacjentów. Ich rezultaty określono mianem obiecujących – u zaszczepionych osób pojawiły się przeciwciała i nie stwierdzono poważniejszych skutków ubocznych.

Jak ogłosił rząd federalny, szczepionka ma być darmowa i dostępna dla wszystkich chętnych Amerykanów.  Szczepienia będą odbywać się w trzech fazach. W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby najbardziej narażone na koronawirusa oraz pracownicy służby zdrowia. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

IAR/Reuter/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię