Nowe wytyczne dla chicagowskich restauracji na jesień i zimę

fot. Instagram/roberta_garibaldi •

Miasto Chicago wydało nowe wytyczne dotyczące działalność restauracji i barów w okresie  jesienno – zimowym. Wiele lokali może zostać zamkniętych na stałe – wynika z oceny Illinois Restaurant Association.

Sezon letni powoli dobiega końca, a temperatury na zewnątrz zaczynają coraz bardziej spadać. Restauratorzy martwią się, czy będą w stanie utrzymać swoje biznesy, przy tak niewielkim obłożeniu jakie obecnie obowiązuję. Naciskają na wyższe limity pojemności. Szukają też sposobu na kontynowanie swojej działalności na świeżym powietrzu.

W związku z obawami ze strony restauratorów, którzy znajdują się w bardzo ciężkim położeniu, miasto ogłosiło nowe zasady spożywania posiłków na świeżym powietrzu .

Nowe wytyczne określają między innymi:

  • rozstaw stolików oraz rozmieszczenie grzejników miejscach, które są tymczasowo wykorzystywane do serwowania posiłków i przyjmowania gości. ( np. namioty, na wpół zamknięte patia)
  • Tymczasowe konstrukcje w tym namioty dozwolone są tylko w przypadku gdy 50 procent powierzchni będzie otwarta, w celu umożliwienia przepływu powietrza.
  • Konstrukcje muszą mieć odpowiednią wentylację.
  • Zamknięte konstrukcie z urządzeniami grzewczymi mają mieć wyraźne oznakowania wejścia i wyjścia. W pomieszczeniach muszą znajdować się gaśnice.
  • Wszystkie materiały konstrukcyjne powinny posiadać atest ognioodporności lub certyfikat wskazujący, że materiał jest ognioodporny lub niepalny.
  • Korzystanie z namiotów i innych tymczasowych konstrukcji będzie zabronione podczas złych warunków pogodowych (śnieżyce, silny wiatr, etc.)
  • Lokale są zobowiązane do informowania gości za pomocą tablic informacyjnych o zwiększonym ryzyku przenoszenia się wirusa w przestrzeni zamkniętej.

Sam Toia z Illinois Restaurant Association nawołuje do zwiększenia dopuszczalnego obłożenia restauracji w Chicago do 50% z obecnie obowiązujących 25%. Pracuje również nad ustawą kongresową pod nazwą Restaurant Recovery Fund, która miałaby zapewnić 120 miliardów federalnej pomocy dla niezależnych restauracji

„Każdy drobiazg pomaga, ale nie każdy posiada lokal, który ma przestrzeń na świeżym powietrzu czy znajduję się blisko zamkniętej ulicy. Bardzo ważne jest, abyśmy mogli zwiększyć pojemność pomieszczeń w Chicago” – powiedział Sam Toia ze Stowarzyszeniem Restauracji Illinois. „Zezwolenie na sprzedaż alkoholu do godziny 1 w nocy byłoby dużo lepsze niż do 11, wtedy moglibyśmy wygospodarować więcej miejsc siedzących”.

Zrzeszenie restauracji  prowadzi obecnie negocjacje z burmistrz Lori Lightfoot.

AL

https://amerykapopolsku.com/2020/09/24/czy-zamieszki-w-louisville-byly-zaplanowane-zobaczcie-wideo/

 

Zaskakujące pomysły na utrzymanie dystansu społecznego w restauracjach na całym świecie . Musicie to zobaczyć! (ZDJĘCIA)

 

https://amerykapopolsku.com/2020/09/24/czy-zamieszki-w-louisville-byly-zaplanowane-zobaczcie-wideo/

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię