Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „nikt nie musi nas uczyć tolerancji, ponieważ jesteśmy narodem, który uczył się jej przez wieki”.
Szef rządu skomentował w ten sposób list otwarty 50 ambasadorów „w sprawie społeczności gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce”. „Zgadzam się z listem ambasadorów w tym zakresie, kiedy mówią o tym, że szacunek należy się każdej osobie. A zupełnie nie zgadzam się z listem ambasadorów w tym miejscu, gdzie mówią, że w Polsce są osoby, którym taki szacunek jest w jakikolwiek sposób odbierany” – powiedział premier.
Mateusz Morawiecki przypomniał o akcji aktywisty Barta Staszewskiego, który zamieszczał w intrenecie zdjęcia tablic z nazwami miejscowości, które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodzin. Pod nimi zamieszczał tablice z napisem „Strefa wolna od LGBT”. „To był bardzo głęboki fake, zastosowany przez człowieka, który – jestem przekonany o tym – jest obcy środowiskom mniejszości seksualnych. Bo oni wiedzą, że mogą w Polsce maszerować bez przeszkód. Mogą demonstrować swoje racje. Muszą tylko się liczyć z tym, że jeżeli na jakimś transparencie ktoś manifestuje swoje racje, to się liczy z tym w demokracji i w wolnym kraju, że ktoś inny może zamanifestować inne racje” – powiedział Mateusz Morawiecki.
W niedzielę m.in. ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce opublikowała w internecie list otwarty ambasadorów 50 krajów. Georgette Mosbacher, na Twiterze napisała:
„Prawa człowieka nie są ideologią – są uniwersalne”
Prawa człowieka to nie ideologia – są one uniwersalne. 50 ambasadorów i przedstawicieli się z tym zgadza: https://t.co/4T4cs3gunu
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) September 27, 2020
W piśmie ambasadorowie wyrazili oni poparcie „dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami”.
Autorzy napisali, że uznają „przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Szacunek dla tych fundamentalnych praw zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans”.
IAR