Nowa Kaledonia w referendum odrzuciła ideę oderwania się od Francji

Nowa Kaledonia w referendum odrzuciła ideę pełnego oderwania się od Francji. 53,26 procent głosujących opowiedziało się za utrzymaniem obecnego statusu terytorium.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w telewizyjnym wystąpieniu, że wyborcy potwierdzili swoją wolę utrzymania przynależności Nowej Kaledonii do Francji. „Jako przywódca państwa przyjmuję ten pokaz zaufania do Republiki z głęboką wdzięcznością” – dodał francuski prezydent.

Referendum przeprowadzono na mocy porozumienia z 1998 roku. Ustalono wtedy przeprowadzenie w sumie trzech referendów. W 2018 roku większość mieszkańców Nowej Kaledonii – 56,4 procent – również odrzuciła ideę oderwania się od Francji. Zgodnie z postanowieniami umów politycznych z Francją, kongresowi Nowej Kaledonii przyznano prawo do wystąpienia o zorganizowanie dwóch kolejnych referendów niepodległościowych po dwóch i po czterech latach.

Nowa Kaledonia to archipelag położony w zachodniej części Oceanu Spokojnego, około 1400 km na wschód od Australii. Od 1853 roku stanowiła posiadłość francuską. Nowa Kaledonia, zamieszkiwana przez ponad 250 tysięcy osób, jest obecnie w pełni samodzielna administracyjnie i posiada reprezentantów w parlamencie francuskim.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/AFP/d vey/w kj

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię