Relacja z ostatniej debaty prezydenckiej Trump – Biden

0
1001

W Nashville w Tennessee odbyła się druga, a zarazem ostatnia debata prezydencka. Przebiegała znacznie spokojniej niż pierwsza. Słowne stracie kandydatów zostało podzielone na 6 segmentów.

Dotyczyły one:  koronawirusa, rodziny, kwestii rasowych, zmian klimatycznych, bezpieczeństwa narodowego oraz przywództwa.

Joe Biden: “Przed nami ponura zima, a prezydent nie ma żadnego planu” 

Pierwszym i jednym z głównych tematów okazała się pandemia koronawirusa. Joe Biden zarzucił prezydentowi brak przywództwa podczas pandemii i podkreślił, że naród zmierza w kierunku “ponurej zimy”.

Dodał, że nikt kto jest jest odpowiedzialny za tyle zgonów ,nie powinien być prezydentem”.  Donald Trump przekonywał, że Amerykanie najgorsze mają już za sobą. Obiecał, że szczepionka będzie gotowa za parę tygodni. Wyraził przekonanie, że kraj powinien pozostać otwarty, ponieważ “lekarstwo nie może być gorsze od choroby”. W jego mniemaniu długotrwały “lockdown” doprowadzi do gorszych tragedii.

“To jest ogromny kraj z ogromną ekonomią. Nie możemy go zamknąć. Doprowadzi to do depresji, alkoholizmu, oraz problemów z narkotykami w dużo większym wymiarze niż ktokolwiek z nas widział. “

Donald Trump przytoczył przykład Nowego Jorku, który w jego ocenie przez koronawirusa i zamknięte biznesy stał się „miastem duchów”.  Biden nie wyklucza podjęcia takiego środka zapobiegawczego w ostateczności. Trump zapewnił, że nie będzie żadnego lockdownu.

Donald Trump: “Nie dostaję pieniędzy z Rosji, Ukrainy, Rosji – ty dostajesz Joe”

Kolejnym tematem było bezpieczeństwo narodowe. Donald Trump wytknął Joe Bidenowi niejasne powiazania biznesowe jego syna na Ukrainie oraz w Chinach i zarzucił, że dostał 3,5 miliona dolarów z Rosji. Trump wskazał też na e-maile sugerujące, że Joe Biden planował zaangażować się w interesy z Chinami. „Niezależnie ode mnie powinieneś to wyjaśnić Amerykanom. Może mógłbyś zrobić to teraz”

Czytaj również: Donald Trump przerwał wywiad w CBS. Opublikował go przed oficjalną datą emisji

Kandydat demokratów odpowiedział, że nie otrzymał ani centa ze źródeł zagranicznych i zarzucił  Donaldowi Trumpowi, że sam posiada konto w Chinach i do tej pory nie ujawnił zeznań podatkowych. Nie otrzymałem ani centa z żadnego zagranicznego źródła przez całe moje życie” – podkreślał Biden.

Donald Trump: “Kilkadziesiąt lat jest w polityce, był wiceprezydentem i nie zrobił nic” 

Została podniesiona również kwestia opieki zdrowotnej. Trump zarzucił Bidenowi, że ten chce przenieść na państwo koszty opieki zdrowotnej. Podkreślił, że jego administracja wprowadziła zmiany, aby ulepszyć Obamacare. Joe Biden uważa, że najlepszym rowiązaniem będzie zamknięcie Obamacare i wprowadzenie nowego system opieki zdrowotnej. Systemu, który zawsze będzie chronił osoby z chorobami współistniejącymi.

Joe Biden opowiedział się za podniesieniem płacy minimalnej do 15 dol/h. Donald Trump uznał, że jest to kwestia do rozważania, jednak nie do poziomu, w którym wszystkie firmy zostaną przez to zamknięte. Prezydent uważa, że wynagrodzenie powinno być uzależnione od poszczególnych stanów.

Joe Biden: “Ponad 500 dzieci nie jest teraz w stanie znaleźć rodziców, są same, nie mają gdzie pójść. To przestępstwo”

Biden zarzucił prezydentowi, że przez jego politykę dzieci nielegalnie transportowane do USA zostały odebrane rodzicom. Z kolei Trump wytknął konkurentowi , ze nie zna się na polityce zagranicznej.

Joe Biden stwierdził, że w USA istnieje instytucjonalny rasizm. Podkreślił, że kraj musi zapewnić równe szanse dla wszystkich. Urzędujący prezydent w tej kwestii orzekł, że nikt nie zrobił więcej dla społeczność  afroamerykańskiej niż on. Może z wyjątkiem Abrahama Lincolna” – dodał.

Donald Trump: “Wiem o wietrze więcej niż ty, jest niesamowicie drogi i zabija wszystkie ptaki”

W tej kwestii  polityki klimatycznej kandydaci  również mieli  zupełnie inne spojrzenie. Biden opowiedział l się za stopniowym odejściem od paliw kopalnianych na rzecz dążenia do zeroemisyjnej gospodarki, Podkreślał jak ważna jest walka z globalnym ociepleniem i inwestowanie  w alternatywne źródła energii.

Prezydent podkreślał, że w USA jest obecnie najmniejsza emisję CO2 od 35 lat. Dodał, że kraj jest niezależny energetycznie.

AL

Donald Trump przerwał wywiad w CBS. Opublikował go przed oficjalną datą emisji

 

https://amerykapopolsku.com/2020/10/22/burmistrz-chicago-wprowadza-godzine-policyjna-dla-biznesow/

Ogromne protesty w Polsce. Policja użyła gazu

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię