Joe Biden wygrywa w Illinois

Kandydat Demokratów Joe Biden zwycięża w Illinois.

Joe Biden wygrywa z Donaldem Trumpem po uwzględnieniu przewidywanych wyników z 20 stanów. Kandydat Demokratów zdobył dotychczas 93 głosów elektorskich, a Republikanów – 89 głosy – wynika z projekcji BBC.

Do wygranej w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych wymagane jest uzyskanie 270 głosów elektorskich. Joe Biden wygrał według symulacji w stanach: Vermont, Massachusetts, Connecticut, Delaware, Nowy Jork, New Jersey, Maryland, New Hampshire, Colorado oraz w Dystrykcie Kolumbii. Starający się o reelekcję Donald Trump zwyciężył w stanach: Dakota Północna, Dakota Południowa, Indiana, Kentucky, Tennessee, Arkansas, Oklahoma, Alabama, Karolina Południowa oraz Wirginia Zachodnia, Utah Obecny prezydent przewodzi też w rywalizacji w 11 kolejnych stanach, a Joe Biden w ośmiu. Głosy elektorskie z tych stanów nie zostały jeszcze uwzględnione.

Ponad połowa stanów w USA zakończyła już głosowanie w wyborach prezydenckich. Nie ma jeszcze wyników z żadnych z kluczowych stanów, które mogą przechylić szalę na korzyść jednego z kandydatów. Na Florydzie policzono 94 % głosów. Donald Trump prowadzi, uzyskał jak na razie 51% głosów. Nie wiadomo czy któryś z kandydatów zdecyduje się tej nocy na przemówienie do wyborców. W sztabach Joe Bidena i Donalda Trumpa na razie wszyscy czekają na bardziej szczegółowe prognozy.

W niektórych spośród decydujących stanów wyniki mogą nie być znane tej nocy z powodu dużej liczby głosów oddanych poprzez pocztę. Będą one przeliczane dopiero po zakończeniu liczenia kart oddanych osobiście.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię