Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

envato

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Ma on być wyrazem pamięci o ofiarach wypadków komunikacyjnych oraz ich rodzin. W Polsce na drogach dziennie ginie przeciętnie osiem osób, a ponad sto zostaje rannych.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz MIVA Polska zachęcają w tym dniu do szczególnej pamięci i modlitwy w intencji ofiar wypadków, oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach.

„Tyle osób tragicznie ginie na naszych drogach, odchodzi z tego świata zupełnie na to nieprzygotowanych. Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych niech zawsze będą połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach oraz za tych, którzy zostali poszkodowani, ciężko ranni, tracąc z tego powodu zdrowie i dorobek życia” – powiedział krajowy duszpasterz kierowców ksiądz Marian Midura.

Duchowny podkreślił, że modlitwa w intencji ofiar wypadków drogowych pomoże im otworzyć bramę do nieba. Ksiądz Midura zachęca kierowców, by w czasie drogi prosić nie tylko o opiekę świętego Krzysztofa, ale także, żeby odmówić różaniec za tych, którzy odeszli. „A w ten sposób, pomóc otworzyć im tę bramę do nieba” – wyjaśnił.

Na drogach wszystkich kontynentów – według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych – ginie rocznie około 1,2 miliona osób – co 30 sekund jeden człowiek, a od 30 do 50 milionów odnosi obrażenia. Większość ofiar – około 40 procent – pochodzi z państw rozwijających się. W 2019 roku na drogach w Polsce doszło do 30 tysięcy 288 wypadków drogowych. Zginęło 2 tysiące 909 osób, a 35 tysięcy 477 zostało rannych.

Centralne obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych z wypominkami i Mszą świętą za wszystkich, którzy zginęli na drogach, zorganizowane będą jak każdego roku w sanktuarium błogosławionej Karoliny w Zabawie koło Tarnowa, gdzie znajduje się pomnik „Przejście”. To pierwszy w Polsce i w Europie pomnik wzniesiony ku pamięci ofiar wypadków drogowych i komunikacyjnych.

W związku z Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych MIVA Polska organizuje akcję „Ratujemy życie – misyjny ambulans”, zachęcając do wsparcia na rzecz ratowania życia poprzez pomoc przy zakupie ambulansów do najbiedniejszych regionów świata, gdzie pracują polscy misjonarze. Program i transmisja głównych obchodów znajdują się na stronie internetowej: www.przejscie.com.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię