Douglas Stewart zdobywcą tegorocznej nagrody Bookera

0
277

Szkocki debiutant Douglas Stewart zdobywcą tegorocznej nagrody Bookera – jednego z najważniejszych wyróżnień literackich na świecie. Jury uhonorowało jego “Shuggie Bain”  zawierającej wątki biograficzne opowieści o dorastaniu w Glasgow lat osiemdziesiątych.

Największe szkockie miasto to w tym okresie świat ubóstwa, przestępczości i znikających miejsc pracy. Świat gwałtownych przemian społecznych stanowiących efekt reform Margaret Thatcher. Świat twardych mężczyzn, w którym bohater- homoseksualny chłopak z klasy pracującej – nie zawsze potrafi się odnaleźć.

“Shuggie Bain” to przede wszystkim książka o miłości do matki, która przegrywa z wolna walkę z alkoholizmem. Jej postać wzorowana jest na postaci prawdziwej. “Nigdy nie ukrywałem: moja mama jest na każdej stronie tej książki. Bez niej by mnie tu nie było, nie byłoby moich książek” – mówił autor podczas ceremonii wręczenia nagrody, która w tym roku – ze względu na pandemię – odbyła się zdalnie.

To druga w historii szkocka książka, która zdobyła Bookera. Pierwszą była powieść Jamesa Kelmana pod tytułem “Jak późno było, jak późno”. Wśród poprzednich laureatów są między innymi: Salman Rushdie, Margaret Atwood, Ian McEwan i Hilary Mantel.

iar/zdj.Twitter

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię