Palenie, a koronawirus. Najnowsze badania

0
773

Najnowsze badania pokazują, ze palacze są dużo bardziej narażeni na ciężki przebieg Covid niż osoby niepalące.

Naukowcy z Eli and Edythe BoarPaled Center of Regenerative Medicine and Stem Cell Research at UCLA dowiedli, że palenie tytoniu powoduje, nie tylko szybsze zakażenie, ale także cięższy przebieg choroby. Podważa to poprzednie twierdzenia, że palenie powoduję mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia.

Naukowcy przeprowadzili badania, które pomogą lepiej zrozumieć wpływ koronawirusa na palaczy, co w rezultacie pomoże w ich przyszłym leczeniu. Zespół badaczy odtworzył to, co dzieje się, gdy drogi oddechowe palacza zostają zainfekowane koronawirusem. Stworzono model dróg oddechowych, które przenoszą wdychane powietrze do płuc i jako pierwsze wyłapują wirusy, bakterie czy zanieczyszczenia.

Czytaj również: Ostrzeżenie dotyczące podróży podczas Święta Dziękczynienia

Niewątpliwie to złe wieści dla palaczy tytoniu i warto zadbać o swoje płuca, gdyż nałóg prowadzi do wielu poważnych schorzeń m.in. do raka płuc. Decyzję o rzuceniu palenia, możemy podjąć właśnie dziś , gdyż obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak co roku w trzeci czwartek listopada lekarze i eksperci zachęcają do zerwania z nałogiem.

“Aby rzucić palenie, najważniejsza jest motywacja, a pierwszym krokiem zastanowienie się, jakie korzyści odniosę, jeżeli to zrobię” – mówi doktor Magdalena Cedzyńska – Kierownik Poradni Pomocy Palącym w Warszawie.

Również doktor Magdalena Cedzyńska podkreśla,że palenie papierosów wpływa na gorsze rokowania i cięższy przebieg infekcji koronawirusowych i choroby COVID. ” Palenie tytoniu powoduje bardzo dużo chorób przewlekłych, które zmniejszają szansę palacza na łagodniejsze przebycie choroby COVID -19. Przecież osoby, które palą papierosy mają różne infekcje układu oddechowego. Palenie papierosów negatywnie wpływa też na układ krążenia” – podkreśla. Zwraca uwagę, że cukrzyca, która również pogarsza przebieg COVID, jest związana z paleniem tytoniu.

AL

Soros kupił akcje jednego z najbardziej tajemniczych gigantów w USA

Palenie, a koronawirus. Najnowsze badania

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię