Generał Lloyd Austin szefem departamentu obrony w rządzie Joe Bidena

Emerytowany generał Lloyd Austin zostanie szefem resortu obrony w rządzie Joe Bidena – informują amerykańskie media. Jeśli nominacja zostanie zatwierdzona, Austin będzie pierwszym Afroamerykaninem na stanowisku szefa Pentagonu.

67-letni Lloyd Austin jest absolwentem akademii wojskowej West Point. Przez ponad 40 lat służył w amerykańskich siłach zbrojnych. W 2010 roku dowodził wojskami USA w Iraku. W 2012 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy sił lądowych a w 2013 stanął na czele Centralnego Dowództwa (CENTCOM). To właśnie Austin opracował i zaczął wdrażać strategię walki z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii. W 2016 roku przeszedł na emeryturę.

Aby zostać szefem Pentagonu Lloyd Austin będzie musiał uzyskać zgodę Kongresu na odstąpienie od reguł powoływania cywilnego kierownictwa resortu obrony. Mówią ona o tym, że od czasu odejścia ze służby oficera do objęcia przez niego tego stanowiska musi upłynąć co najmniej 7 lat. Tego rodzaju zgodę uzyskał wcześniej pierwszy szef Pentagonu w rządzie prezydenta Trumpa generał James Mattis.

Jeśli nominacja Austina zostanie zatwierdzona stanie on na czele resoru, któremu podlega 1 milion 300 tysięcy żołnierzy i który dysponuje budżetem w wysokości 750 miliardów dolarów.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię