FDA zaakceptowała szczepionkę Moderny

Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała pozwolenie na użycie w trybie ratunkowym szczepionki na koronawirusa firmy Moderna.

Decyzja zapadła zaledwie dobę po tym, jak panel doradców FDA jednogłośnie opowiedział się dopuszczeniem szczepionki do użycia na terenie Stanów Zjednoczonych.
Według danych producenta, szczepionka jest skuteczna w 95 procentach i nie powoduje poważniejszych efektów ubocznych.

Moderna jest gotowa dostarczyć władzom USA prawie 6 milionów dawek szczepionki jeszcze w ten weekend. Do końca roku firma obiecuje wyprodukować jeszcze 20 milionów dawek na rynek amerykański. W sumie w pierwszym kwartale przyszłego roku do odbiorców w Stanach Zjednoczonych ma trafić nawet 100 milionów dawek.

Wcześniej w USA została dopuszczona do użycia szczepionka przeciwko COVID-19 amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech. Zarówno preparat Moderny jak i Pfizera należy podawać w dwóch dawkach, jednak dopuszczona dziś do użycia szczepionka jest łatwiejsza w transporcie. Musi być przechowywana w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza, natomiast produkt Pfizera wymaga temperatury poniżej 70 stopni Celsjusza.

IAR

Szczepienia na COVID-19: Dodatkowe przeciwskazania

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię