Pfizer i Moderna badają szczepionki pod kątem mutacji

Koncerny Pfizer, BioNTech i Moderna rozpoczęły badania swoich szczepionek pod kątem nowej odmiany koronawirusa, informuje telewizja CNN. To właśnie te firmy produkują jedyne preparaty, dopuszczone obecnie do użytku w Stanach Zjednoczonych lub Unii Europejskiej.

Szef jednego z koncernów twierdzi, że szczepionki najprawdopodobniej są skuteczne w przypadku wariacji wirusa wykrytej niedawno w Wielkiej Brytanii.

Zarówno eksperci z Wielkiej Brytanii, Włoch jak i Francji twierdzą, że nowa odmiana wirusa, wykryta na Wyspach, jest co prawda znacznie bardziej zaraźliwa, ale nie powoduje większej śmiertelności niż poprzednie wersje patogenu. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma powodu do większego niepokoju, choć należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych.

Szef koncernu BioNTech, producenta pierwszej szczepionki dopuszczonej właśnie do obrotu w Unii Europejskiej, oświadczył, że trwają badania nad skutecznością preparatu wobec nowej odmiany wirusa. “Wykryty w Wielkiej Brytanii wariant jest nieco inny od poprzednich. Ma nie jedną, ale dziewięć mutacji. W tym momencie nie wiemy, czy nasza szczepionka skutecznie chroni przed tym nowym wariantem. Ale naukowo rzecz biorąc, jest wysoce prawdopodobne, że jest skuteczna” – dodaje Ugur Sahin.

Francuscy i niemieccy eksperci wyliczyli niedawno, że w ciągu 12 miesięcy czyli do czasu, gdy w Chinach zgłoszono pierwsze przypadki koronawirusa, na świecie pojawiło się w sumie niemal 13 tysięcy różnych wariantów SARS-CoV-2.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 mln 702 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 77 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię