Joe Biden wybrał nowego szefa CIA

0
157
fot. Wikipedia/ William Burns nowym szefem CIA

Prezydent-elekt Joe Biden zapowiedział, że William Burns zostanie nowym szefem CIA. To były dyplomata, który pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu USA w administracji Baraca Obamy.

64 – letni William Burns przeszedł na emeryturę w 2014 roku, obecnie jest szefem Carnegie Endowment for International Peace – think tanku zajmującego się sprawami międzynarodowymi. Z amerykańską dyplomacją związał się w 1982 roku i pracował w niej przez kolejne 33 lat, pod rządami pięciu prezydentów. Był między innymi ambasadorem w Rosji i w Jordanii. Był również głównym negocjatorem porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku. Joe Biden w czasie kampanii prezydenckiej zapowiadał, że będzie chciał wrócić do tego porozumienie, które zostało zerwane przez administrację Donalda Trumpa.

“Bill Burns jest wzorowym dyplomatą z wieloletnim doświadczeniem na światowej scenie, który dba o bezpieczeństwo naszych ludzi i naszego kraju”, powiedział Biden w oświadczeniu.“Burns wniesie wiedzę, celny osąd i szerokie perspektywy, które są potrzebne, aby zapobiegać zagrożeniom i stawiać im czoło, zanim znajdą się blisko naszych granic. Amerykanie będą spali spokojnie, gdy zostanie naszym następnym dyrektorem CIA” – dodał  prezydent elekt.

Burns, jest znany z wieloletniej krytyki polityki zagranicznej Trumpa. Nominację Williama Burnsa musi zatwierdzić Senat USA.Burns zastąpiłby Ginę Haspel,  nominowaną  na to stanowisko przez Trumpa w 2018 roku.

AL

żródło: IAR, The Hill

Europejscy politycy skrytykowali blokowanie kont Trumpa w mediach społecznościowych

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię