Norwegia: Zmarły 23 osoby zaszczepione przeciwko Covid-19

Zmarły 23 osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi

W Norwegii zmarły 23 osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi – poinformowała w czwartek tamtejsza Agencja ds. Leków. Urzędnicy ostrzegli, że osoby po 80. roku życia i nieuleczalnie chore mogą być zagrożone śmiertelnymi skutkami ubocznymi szczepionki na COVID-19.

Wszystkie przypadki śmiertelne w Norwegii miały miejsce wśród pacjentów domów opieki, powyżej 80. roku życia. Doniesienia o podejrzewanych działaniach niepożądanych ze skutkiem śmiertelnym po szczepieniu są dokładnie badane. „Dane te mogą sugerować, że typowe objawy wywoływane przez szczepionkę, takie jak gorączka i nudności, mogły być przyczyną śmierci niektórych osób o słabszym zdrowiu” – przekazał Sigurd Hortemo, czołowy lekarz z Norweskiej Agencji ds. Leków.

Szczepienie preparatem, opracowanym przez amerykańską firmę „Pfizer” i jej niemieckiego partnera „BioNTech”, rozpoczęło się w Norwegii 27 grudnia 2020 roku. Jako pierwsi zostali zaszczepieni mieszkańcy domów starców w Oslo.

Czytaj również: Joe Biden przedstawił propozycję pakietu pomocowego. Co zawiera?

Badania nad tą szczepionką nie były przeprowadzane u  pacjentów cierpiących na przewlekle choroby i objęły  niewiele osób powyżej 85. roku życia – czytamy na stronie norweskiej Agencji ds. Leków. 

Agencja zauważyła, że w Norwegii są obecnie szczepione osoby starsze, głównie pensjonariusze domów spokojne starości. Większość z nich cierpi na przewlekłe choroby, w związku z tym pacjenci mogli umrzeć na choroby podstawowe w przypadkowej zbieżności czasowej ze szczepieniem – tłumaczą urzędnicy służby zdrowia.

W zeszłym tygodniu, Amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) ogłosiło, że z prawie 2 milionów osób, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 w ciągu 10 dni, w grudniu, tylko 21 osób doświadczyło ciężkich reakcji alergicznych. Agencja dodała, że większość z tych osób miała w przeszłości alergie, wszyscy wrócili do zdrowia.

AL

źródłó: legemiddelverket.no/ The Hill

Trump wyprowadza się z Waszyngtonu. Wiemy, kiedy

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię