Ruch BLM nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

„Black Lives Matter stało się bardzo ważnym światowym ruchem na rzecz walki z niesprawiedliwością rasową” – przekazał autor zgłoszenia, dodając, że ruch zdynamizował ludzi na całym świecie do walki z niesprawiedliwością rasową.

Autorem zgłoszenia jest Petter Eide z norweskiej Socjalistycznej Partii Lewicy. „Wierzę, że Black Lives Matter jest największym i najsilniejszym ruchem społecznym w dzisiejszym świecie, walczącym z niesprawiedliwością rasową” – argumentował Eide.„Kiedy zastanowiłem się, jakie najważniejsze wydarzenia dotyczące pokoju i konfliktów miały miejsce w ostatnim roku, to od razu przyszedł mi na myśl ruch Black Lives Matter.

Organizacja  została założona w 2013 roku, a największą popularność zyskała po  protestach do których doszło po śmierci na skutek interwencji policji George’a Floyda. Doszło wtedy do masowych prostestów w całych Stanach Zjednoczonych, a nawet na świecie. Nie odbyło się to jednak bez kontrowersji, gdyż protesty nie przebiegały pokojowo, doszło zamieszek czy demolowanie centrów miast i sklepów i biznesów oraz instytucji państwowych.

Czytaj również: Republikanie mają pomysł na kolejny pakiet pomocowy. Nie każdy dostanie czek

Pierwszy protest organizacji odbył się w 2014 w Saint Louis w stanie Missouri. po zabójstwie czarnoskórego nastolatka – Michaela Browna. 

Black Live Matter to ruch walczący o prawa osób czarnoskórych. Jego głównym celem jest walka z rasizmem systemowym. Ruch regularnie organizuje protesty przeciwko brutalności policji wobec osób czarnoskórych oraz przeciwko nierówności rasowej w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości. Znakiem rozpoznawalnym Black Lives Matter jest uniesiona czarna pięść.

AL

Nowy Jork: 9-latka spryskana gazem i zakuta w kajdanki przez policję. Szokujące nagranie

Zaskakująca decyzja. Bezos ustępuje z funkcji prezesa Amazona

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię