Rok do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

Dokładnie za rok w Pekinie mają się rozpocząć Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Chińskie władze zapowiadają, że największa sportowa impreza świata – pomimo obecnej pandemii koronawirusa – odbędzie się zgodnie z planem. Tymczasem organizacje zajmujące się obroną praw człowieka ponawiają apel o bojkot Igrzysk.

Stolica Chin po raz drugi będzie gospodarzem największej sportowej imprezy świata. W 2008 roku w Pekinie odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie, przez wielu uznawane za jedne z najlepiej zorganizowanych w historii Olimpiad. Zimowe Igrzyska w 2022 roku odbędą się na obiektach wybudowanych na potrzeby poprzednich Igrzysk, w położnej na obrzeżach miasta dzielnicy Yanqing oraz w Zhangjiakou w okalającej Pekin prowincji Hebei. Budowa
wszystkich 12 obiektów olimpijskich zakończyła się w grudniu ubiegłego roku.

Przygotowania do kolejnych pekińskich Igrzysk przebiegają jednak w cieniu budzącej coraz większe zaniepokojenie sytuacji dotyczącej praw człowieka w Sinciangu, Tybecie, Mongolii Wewnętrznej i Hongkongu. Grupa 180 organizacji zajmujących się obroną praw człowieka ponowiła w tym tygodniu apel o bojkot Igrzysk. Na razie jednak żadne z państw nie wycofało się z udziału w imprezie. Tego typu apele chińskie władze odbierają jako atak na Chiny i mieszanie się w wewnętrzne sprawy kraju.

Chiny za rok będą chciały pokazać się jako kraj wolny od koronawirusa, który najszybciej poradził sobie z pandemią, choć – w opinii ekspertów – sytuacja pandemiczna do tego czasu jest trudna do przewidzenia.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię