J.B. Pritzker ogłosił w Illinois stan klęski żywiołowej

Gubernator J.B. Pritzker ogłosił stan klęski żywiołowej w całym Illinois, po tym jak burza śnieżna sparaliżowała stan. We wtorek rano około 7 tys. gospodarstw domowych było pozbawionych prądu.

W zależności od regionu spadło od 8 do ponad 18 cali śniegu. Największe opady zanotowano w West Ridge na dalekiej północy Chicago – 18,6 cala, w Oak Park spadło 18,2 cala, a w Evanston na północnych przedmieściach – 18 cali. W punkcie pomiarowym na lotnisku Midway spadło 17,7 cala śniegu.

Chicagowskie szkoły publiczne odwołały we wtorek zajęcia, a z lotniska O’Hare i Midway nie wystartowały setki samolotów. Z powodu ekstremalnie niskich temperatur centra grzewcze w Chicago są otwarte.

„Zwróciłem się do mojej administracji, aby wykorzystała wszystkie dostępne środki do zapewnienia bezpieczeństwa naszej społeczności podczas tej niebezpiecznej pogody” – powiedział Pritzker w oświadczeniu. „Współpracujemy również z naszymi partnerami federalnymi w celu uzyskania pomocy od rządu federalnego” – przekazał Pritzker.

Ekstremalne mrozy i śnieżyce spowodowały zamarznięcie odwiertów w kluczowych stanach produkujących gaz ziemny, w tym w Teksasie, Oklahomie i Kansas. Pritzker obawia się przerw w dostawie gazu ziemnego. Zatrzymanie produkcji już spowodowało wzrost cen gazu. Władze obawiają się wzrostu rachunków za ogrzewanie, dlatego m.in. ogłoszono stan klęski żywiołowej i wezwano rząd federalny do interwencji.

AL

Ekstremalna pogoda USA. Tornado spustoszyło Karolinę Północną (ZDJĘCIA)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię