NATO: Nie ma decyzji co do przyszłości misji w Afganistanie

envato

Nie ma decyzji co do przyszłości misji NATO w Afganistanie. Na ten temat rozmawiali w czwartek ministrowie obrony krajów Sojuszu podczas wideokonferencji. Sprawa została jednak odłożona.

Według wcześniejszych umów, wszystkie obce wojska powinny wycofać się z Afganistanu do 1 maja, ale termin ten stanął ostatnio pod znakiem zapytania. Misja NATO w Afganistanie liczy obecnie niespełna 10 tysięcy wojsk. W ostatnich tygodniach większość swojego kontyngentu wycofali Amerykanie, a według niedawnej umowy USA z talibami, wszyscy żołnierze mieliby wyjechać do 1 maja. Talibowie nie przestrzegają jednak porozumienia, które nakazało im złożenie broni i zaprzestanie ataków. Stąd w ostatnich tygodniach mnożą się wątpliwości polityków, co do utrzymania terminu wycofania.

Szef NATO Jens Stoltenberg przyznał, że podczas obrad ministrów obrony nie udało się osiągnąć porozumienia w Sojuszu. “Na tym etapie nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji co naszej przyszłej obecności. Ale ponieważ termin 1 maja się zbliża, wszyscy nasi członkowie będą uważnie obserwować sytuację i konsultować się ze sobą” – powiedział Stoltenberg.

Obce wojska są w Afganistanie od 20 lat. W 2001 roku amerykańscy żołnierze obalili władzę talibów w kraju, co było konsekwencją zamachów z 11 września. W misji NATO w Afganistanie biorą udział także polscy żołnierze.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię