ONZ wzywa do stworzenia globalnego planu szczepień

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do stworzenia globalnego planu szczepień przeciwko koronawirusowi. Portugalski polityk był gościem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która ze względu na pandemię odbywa się w tym roku formule online.

Sekretarz generalny ONZ podkreślał, że szczepionki muszą trafić nie tylko do krajów rozwiniętych. „Musimy się upewnić, że zbierzemy wszystkich – kraje i firmy, które mają władzę, kompetencje naukowe a także zdolności przemysłowe i logistyczne, w celu stworzenia i wdrożenia światowego planu szczepień. Aby być pewnym, że szczepionki dotrą do każdego, wszędzie. Najlepszym miejscem do zebrania tych wszystkich podmiotów – krajów, firm i organizacji międzynarodowych – jest dziś grupa G20” – zaproponował Antonio Guterres.

Według sekretarza generalnego ONZ, to właśnie G20 powinna stworzyć specjalną grupę zadaniową do spraw programu szczepień. Antonio Guterres argumentował że szybkie szczepienia w biedniejszych zakątkach świata są koniecznością. W przeciwnym razie – jak dodał sekretarz generalny ONZ – wirus może tam nadal krążyć, zmutować i ponownie uderzyć w tę część świata, która wcześniej przyjęła szczepionki.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię