ONZ wzywa do stworzenia globalnego planu szczepień

0
175

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do stworzenia globalnego planu szczepień przeciwko koronawirusowi. Portugalski polityk był gościem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która ze względu na pandemię odbywa się w tym roku formule online.

Sekretarz generalny ONZ podkreślał, że szczepionki muszą trafić nie tylko do krajów rozwiniętych. “Musimy się upewnić, że zbierzemy wszystkich – kraje i firmy, które mają władzę, kompetencje naukowe a także zdolności przemysłowe i logistyczne, w celu stworzenia i wdrożenia światowego planu szczepień. Aby być pewnym, że szczepionki dotrą do każdego, wszędzie. Najlepszym miejscem do zebrania tych wszystkich podmiotów – krajów, firm i organizacji międzynarodowych – jest dziś grupa G20” – zaproponował Antonio Guterres.

Według sekretarza generalnego ONZ, to właśnie G20 powinna stworzyć specjalną grupę zadaniową do spraw programu szczepień. Antonio Guterres argumentował że szybkie szczepienia w biedniejszych zakątkach świata są koniecznością. W przeciwnym razie – jak dodał sekretarz generalny ONZ – wirus może tam nadal krążyć, zmutować i ponownie uderzyć w tę część świata, która wcześniej przyjęła szczepionki.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię