Muzeum Generała Ryszarda Kuklińskiego dostępne w wersji cyfrowej

Wchodzących do muzeum wita historyczne zdjęcie gen. Ryszarda Kuklińskiego z Ojcem Świętym Janem Pawłem II

Szczegóły planów inwazji państw Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią i historia polskiego agenta CIA pułkownika Ryszarda Kuklińskiego – chętni mogą je poznać dzięki wirtualnemu Muzeum Generała Kuklińskiego. Wystarczy komputer i dostęp do internetu.

Dyrektor Muzeum – Izby Pamięci Generała Kuklińskiego Filip Frąckowiak mówił, że wirtualna ekspozycja została poszerzona o elementy, których nie ma w fizycznym muzeum w Warszawie. „Gdyby przełożyć wirtualne muzeum na rzeczywistość to ma ono około 1000 metrów kwadratowych powierzchni, to kilkanaście sal tematycznych. Są w nich różnego rodzaju eksponaty, niektóre to „twarde eksponaty” – dokumenty, artefakty, a inne to wizje artystyczne i przywołania pewnych elementów Zimnej Wojny, na przykład samolot sowiecki przenoszący broń jądrową” – powiedział Filip Frąckowiak.

fot. Filip Frąckowiak, dyrektor muzeum Izba Pamięci Generała Kuklińskiego, przemawia do osób zgromadzonych podczas otwarcia zmodernizowanego muzeum w czerwcu 2018 roku.

Wejście do wirtualnego Muzeum Generała Kuklińskiego jest darmowe. Zwiedzanie należy rozpocząć od wpisania adresu: generalkuklinski.com. Na stronie internetowej znajduje się zakładka „wirtualne muzeum” i przycisk „rozpocznij”. Zwiedzający mogą poruszać się za pomocą myszki – przechodzić do kolejnych miejsc i przybliżać poszczególne eksponaty, które zostały przeniesione do sieci. Całość została osadzona w grafice 3D. Prace nad cyfrowym muzeum trwały około pół roku.

fot. Wnętrze pomieszczenia ze stanowiskiem wirtualnej rzeczywistości oraz osią czasu poświęconą prof. Józefowi Szaniawskiemu — założycielowi muzeum, wieloletniemu pełnomocnikowi i przyjacielowi Kuklińskiego

Ryszard Kukliński, pseudonim „Jack Strong”, był pułkownikiem Wojska Polskiego i jednocześnie amerykańskim agentem CIA. W latach 70. zdobył i przekazał USA supertajne plany strategiczne agresji ZSRR na Europę Zachodnią. Według niektórych historyków jego działania uchroniły świat przed wybuchem III wojny światowej.

fot. Dyrektor Filip Frąckowiak oprowadza żołnierzy NATO po nowo otwartej ekspozycji stałej

Przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce został ewakuowany na Zachód. Za konspirację przeciwko ZSRR i złamanie PRL-owskiej przysięgi wojskowej w 1984 roku został skazany wyrokiem zaocznym na karę śmierci. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady.

fot. Gen. Jarosław Gromadziński, Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, prezentuje żołnierzom Sił Sojuszniczych w Polsce mapę Planu Operacji Zaczepnej Frontu Nadmorskiego z 1970 roku

fot. Żołnierz US Army przeglądający patriotyczne plakaty oraz grafiki

fot. Wnętrze główne muzeum jest przedzielone żelazną kurtyną

Więcej informacji na: www.generalkuklinski.com

iar/Izba Pamięci Gen. Kuklińskiego

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię