Samoloty Boeing 737-MAX 8 wrócą do Warszawy

envato

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że samoloty typu Boeing 737-MAX 8, którymi dysponuje przewoźnik, powrócą z Lublina do Warszawy. To kolejny krok na drodze do ponownego uruchomienia tych maszyn i włączenia ich do regularnej siatki lotów. LOT dysponuje pięcioma takimi samolotami.

Wszystkie Boeingi 737-MAX zostały uziemione dwa lata temu, w marcu 2019 roku po dwóch katastrofach, do których doszło w Azji i Afryce. Badania wskazały, że przyczyną obu wypadków było wadliwe oprogramowanie, które miało przeciwdziałać tak zwanemu „przeciągnięciu”, czyli utracie siły nośnej maszyn. W praktyce wadliwe działanie czujników ściągało samoloty ku ziemi. Na początku tego roku Agencja Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ponownie zezwoliła na pasażerskie rejsy tymi samolotami.

PLL LOT zapowiedział, że pięć maszyn zostanie przebazowanych jeszcze w tym miesiącu. Przed rozpoczęciem wykonywania rejsów z pasażerami, polski przewoźnik zdecydował się wprowadzić dodatkowe przeglądy i loty testowe dla każdej z maszyn.

Pierwszy z pięciu B737 MAX przyleciał do Warszawy w czwartek 4 marca. Na pokładzie samolotu znajdowało się dwóch pilotów-instruktorów i obsługa serwisowa LOT-u. W trakcie rejsu technicznego, piloci wykonali standardowe czynności sprawdzające funkcjonalność poszczególnych systemów samolotu na maksymalnej wysokości przelotowej wynoszącej 12,5 kilometra. Rejs potrwał około 1,5 godziny.

Przebazowanie kolejnego egzemplarza jest planowane na najbliższy piątek. Jeszcze w tym miesiącu do Warszawy przylecą cztery pozostałe maszyny, gdzie pozostaną do czasu ponownego włączenia do obsługi siatki połączeń. Decyzją polskiego przewoźnika wszystkie samoloty przejdą dodatkowe testy.

Zgodnie z decyzją EASA po przejściu odpowiednich modyfikacji oprogramowania i instalacji elektrycznej, a także przeszkolenia załóg, samoloty mogą ponownie wzbić się w powietrze. W ostatnim czasie nasze MAXy przechodziły niezbędne prace techniczne, a pierwsi piloci LOT-u ukończyli już obowiązkowe sesje symulatorowe.

W tej chwili uprawnionych do latania MAX’ami jest 90 pilotów LOT-u. Po spełnieniu wszystkich wymaganych kryteriów, samoloty będą w zależności od zapotrzebowania włączane do obsługi połączeń w nadchodzącym sezonie letnim.

Obecnie na świecie już jedenastu przewoźników wznowiło regularne rejsy na Boeingach 737 MAX. Według wyliczeń Boeinga, od momentu certyfikacji wydanej przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa w grudniu ubiegłego roku, samolot wykonał w sumie już ponad 6,5 tysięcy godzin lotów z pasażerami.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię