Dania wstrzymała szczepienia preparatami AstraZeneca

fot.YouTube

W Danii tymczasowo wstrzymano szczepienia przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca.

Jak poinformowały władze sanitarne, powodem było wystąpienie zakrzepów w naczyniach krwionośnych u kilku zaszczepionych osób. W komunikacie zastrzeżono, że na razie nie stwierdzono związku między zakrzepami a szczepionką.

Wcześniej podobne sytuacje wystąpiły w Austrii, gdzie zaprzestano szczepienia AstraZeneką, gdyż z powodu zakrzepów i zatorów płucnych odnotowano przypadki śmiertelne po podaniu preparatu. Wstrzymanie stosowania tych preparatów zgłosiło też sześć innych krajów europejskich.

Dyrektor duńskiego urzędu do spraw zdrowia Soren Bronstrom przekazał, że władze będą reagować na wszelkie doniesienia o możliwych skutkach ubocznych po podaniu szczepionki, które spływają zarówno z Danii, jak i innych krajów. Wszczęto dochodzenie w sprawie preparatów.

Szczepienia AstraZeneką wstrzymano na 14 dni. „Nie zrezygnowaliśmy ze stosowania szczepionki, ale odkładamy ją na później” – wyjaśnił Soren Bronstrom.

Firma AstraZeneca przekonuje, że jej szczepionki podlegają kontroli jakości i nie ma potwierdzonych poważnych niepożądanych odczynów w związku ze szczepieniami. Zapewnia jednak, że jest w kontakcie z krajami, w których występują problemy.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię