Europejska Agencji Leków: “Nie ma dowodów na to, by AstraZeneca powodowała zakrzepy krwi”

0
205

Szefowa Europejskiej Agencji Leków powiedziała, że nie ma dowodów na to, by szczepionka AstraZeneca przyczyniała się do zakrzepów krwi. Emer Cooke dodała, że dochodzenie w sprawie skutków ubocznych trwa.

Część unijnych krajów wstrzymała podawanie preparatów AstraZeneki w związku z pojawieniem się przypadków zakrzepów krwi u niektórych zaszczepionych osób.
„Jeśli szczepi się miliony ludzi, nieuchronne jest pojawienie się rzadkich i poważnych przypadków chorobowych. Naszą rolą jest szybkie ich przeanalizowanie, by odpowiedzieć na pytanie czy to efekt uboczny, czy też zbieg okoliczności” – powiedziała szefowa agencji, która uważa, że można podawać szczepionki AstraZeneki.

„Jesteśmy nadal absolutnie przekonani, że korzyści zaszczepienia AstaZeneką przewyższają ryzyko skutków ubocznych” – powiedziała szefowa unijnej agencji. Dodała, że liczba przypadków zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych osób nie wydaje się być wyższa niż w przypadku całej populacji.

Czytaj również: Czarne chmury nad projektem ustawy imigracyjnej?

Podkreśliła, że eksperci zbierają informacje z państw członkowskich i dopiero po pełnym przeanalizowaniu danych unijna agencja ogłosi swoją ocenę. „Musimy poznać fakty” – podkreśliła Emer Cooke. Poinformowała, że sprawdzana jest hipoteza, że zakrzepicę powoduje określona partia AstraZeneki. Dodała, że choć uwaga jest obecnie skupiana na preparatach brytyjsko-szwedzkiego koncernu, to agencja analizuje również skutki uboczne wszystkich szczepionek.

Polecamy: Chicago: Został zabity podczas spaceru z psem

Decyzja Europejskiej Agencji Leków w sprawie AstraZeneki ma być ogłoszona pojutrze, po nadzwyczajnym posiedzeniu jej władz i ekspertów. Emer Cooke powiedziała, że agencja ma dostarczyć naukową ocenę i ustalić, czy istnieje związek między szczepieniem a zakrzepami krwi, natomiast w gestii państw członkowskich leży decyzja czy wstrzymywać szczepienie, czy też je kontynuować

IAR

Od czego Stany Zjednoczone uzależniają poprawę relacji z Chinami?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię