Izraelscy archeolodzy odkryli nowe zwoje znad Morza Martwego

Izraelski Urząd Starożytnych Zabytków ogłosił odkrycie przez izraelskich archeologów kolejnych kilkudziesięciu fragmentów zwojów znad Morza Martwego.

Zwoje zostały znalezione na klifach Pustyni Judzkiej. Zostały wydobyte z jaskini grozy w rezerwacie Nahal Hever, około 80 metrów poniżej szczytu klifu. Na zwojach znajduje się biblijny tekst, który został ukryty przez żydowskich uchodźców podczas buntu Bar Kochby – zbrojnego powstania żydowskiego, przeciwko Rzymowi za panowania cesarza Hadriana, między 132 a 136 rokiem, czyli prawie 1900 lat temu.

Archeolodzy odkryli około dwóch tuzinów nowych zwojów na których znajdują się greckie tłumaczenia ksiąg Nahuma i Zachariasza z Księgi Dwunatu Proroków Mniejszych.

Zwoje te są pierwszymi nowymi zwojami znalezionymi podczas wykopalisk archeologicznych na pustyni na południe od Jerozolimy od 60 lat.
Operacja odkryła dodatkowe znaleziska z różnych okresów:

  • rzadkie monety sprzed około 2000 lat,
  • szkielet dziecka, prawdopodobnie kobiety, sprzed 6000 lat, owinięty w materiał i zmumifikowany oraz
  • prawdopodobnie najstarszy zachowany kosz na świecie, wykonany z plecionego materiału.

Zobacz również: W Antarktydę uderzyła duża cząstka antymaterii

Izraelski Urząd Starożytnych Zabytków dodaje, że kosz z pokrywką ma ponad 10500 lat, na podstawie datowania radiowęglowego przeprowadzonego przez profesor Elisabetta Boaretto z Instytutu Nauki im. Weizmanna w Rehovot.
Rękopisy z Qumran to zbiór dokumentów spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku, znalezionych w latach 1947–1956 w 11 grotach niedaleko ruin Kumran na Zachodnim Brzegu. Manuskrypty pochodzą z II wieku p.n.e. do I wieku n.e. Dzięki badaniom paleograficznym zwojów wiadomo, że najstarsze z nich powstawały nawet od połowy III wieku p.n.e, na długo przed zasiedleniem Qumran. Teksty te należały najprawdopodobniej do esseńczyków, którzy zamieszkiwali Qumran pomiędzy 125 rokiem p.n.e. a 68 rokiem n.e. W 11 grotach znaleziono około 900 rękopisów w tym 233 manuskrypty biblijne.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię