Agencja wydobycia kamieni szlachetnych w Mjanmie na czarnej liście

Agencja nadzorująca wydobycie kamieni szlachetnych w Mjanmie znalazła się na czarnej liście USA. Chodzi o Myanmar Gems Enterprise – agendę państwową podlegającą ministerstwu górnictwa.

„Te działania pokazują nasze dążenie do odcięcia rządzącej juncie źródeł dochodów, zwłaszcza od kluczowych przedsiębiorstw państwowych” – poinformowała Andrea Gacki z amerykańskiego Departamentu Skarbu.

Decyzja ta oznacza, że Amerykanie nie będą robili interesów z Myanmar Gems Enterprise, agencji wydającej zezwolenia na wydobycie kamieni szlachetnych i pozyskującej dochody ze sprzedaży kamieni oraz minerałów. Mjanma jest największym producentem jadeitu na świecie – wykorzystywanego między innymi w tworzeniu biżuterii.

Pod koniec marca Stany Zjednoczone wstrzymały kontakty handlowe z Mjanmą do czasu przywrócenia rządu obalonego przez wojskową juntę. Wojsko 1 lutego przejęło władzę. Od tego czasu w protestach przeciwko ich rządom zginęło – według miejscowych obrońców praw człowieka – ponad 600 osób.
To właśnie wtedy Amerykanie nałożyli sankcje między innymi na generałów odpowiadających za pucz w Mjanmie i niektórych członków ich rodzin, a także na dwa przedsiębiorstwa nadzorowane przez armię.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię