WHO: Pogorszyła się sytuacja pandemiczna na świecie

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w ostatnich dniach znacząco pogorszyła się sytuacja pandemiczna. Liczba nowych zakażeń koronawirusem jest prawie najwyższa od początku pandemii.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił podczas wideokonferencji, że sytuacja na świecie jest znów bardzo niepokojąca. “Tygodniowa liczba nowych zakażeń podwoiła się w ciągu dwóch miesięcy. Jest już niemal najwyższa od początku pandemii” – podkreślił szef WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, aby niezależnie od tempa szczepień nadal stosować wszystkie zalecenia sanitarne, w tym myć ręce, nosić maski i utrzymywać dystans społeczny. Najgorsza na świecie sytuacja jest w Indiach, gdzie wirus rozchodzi się najszybciej. Wysoki poziom zachorowań i zgonów utrzymuje się w Brazylii i w wielu krajach Europy. Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyznała, że sytuacja w jej kraju jest “bardzo poważna”.

Czytaj również: Trzecia dawka szczepionki Pfizer

Ciężka sytuacja nadal panuje w Polsce. Minionej doby potwierdzono 17847 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 595 chorych, z czego 419 miało też inne schorzenia. Wyzdrowiało 17373 pacjentów. W ciągu doby wykonano ponad 83 tysiące testów.
Najwięcej nowych przypadków potwierdzono w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 660 088 zakażeń koronawirusem. Zmarło 61208 osób, a łączna liczba ozdrowieńców to 2 255 232 osoby.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 988 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 139 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

IAR/AL

Co częściej powoduje zakrzepicę, szczepionki czy Covid-19? Najnowsze badania

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię