Joe Biden i jego plan pomocy społecznej oraz rodzinnej – American Families Plan

American Families Plan będzie kosztować  USA 1,8 biliona dolarów, a fundusze zostaną zainwestowane w „programy pomocy społecznej i pomocy rodzinie, mające na celu redystrybucję bogactwa narodu i wyciągnięcie milionów Amerykanów z biedy”.

 Nowy plan, który obejmuje około 1 biliona dolarów inwestycji i 800 miliardów dolarów ulg podatkowych w ciągu następnych dziesięciu lat. Według Białego Domu wydatek ten zostanie w pełni zrekompensowany w ciągu 15 lat, częściowo poprzez podniesienie kwoty podatków płaconych przez najbogatszych Amerykanów.

1. 225 miliardów dolarów na wysokiej jakości opiekę nad dziećmi

Plan ma zapewnić, że opieka nad dziećmi będzie mniejszym obciążeniem finansowym dla rodziców, a wydatki na opiekę będą ustalane według ruchomej skali zarobków tak aby tylko części dochodów była na nią wydawana. Program pokryłby wszystkie koszty opieki nad dziećmi w najbardziej potrzebujących rodzinach. Osoby, które zarabiają 1,5-krotność średniego dochodu w danym stanie, zapłaciłyby nie więcej niż 7% swoich dochodów na opiekę nad dziećmi. Plan przewiduje również minimalne wynagrodzenie w wysokości 15 USD dla personelu opiekującego się dziećmi.

2. 225 miliardów dolarów na program płatnych urlopów

Plan przewiduje stworzenie ogólnokrajowego kompleksowego programu płatnych urlopów rodzinnych i medycznych. 12 tygodni gwarantowanego płatnego urlopu rodzinnego i lekarskiego. Amerykanie będą mogli skorzystać z urlopu, gdy urodzi się dziecko, zająć się sobą lub chorym krewnym. Osoby uczestniczące w programie otrzymałyby do 4 000 dolarów miesięcznie w ramach płatnego urlopu, przy minimum dwóch trzecich przeciętnego tygodniowego wynagrodzenia i wzroście do 80% dla pracowników o najniższych zarobkach.

3. 200 miliardów dolarów na bezpłatne przedszkola

Nowy plan chce wprowadzić bezpłatne, powszechne przedszkola dla wszystkich 3- i 4-latków, oferowane w ramach ogólnokrajowego partnerstwa ze stanami. Krajowa ekspansja pre-K przyniosłaby korzyści 5 milionom dzieci i zaoszczędziłaby przeciętnej rodzinie 13 000 dolarów

4. 109 miliardów dolarów na bezpłatny college

Według nowej inicjatywy wszyscy studenci będą mieli dostęp do darmowego dwuletniego bezpłatnego komunalnego college’u. Program byłby dostępny dla „Dreamers” – nielegalnych imigrantów przywiezionych do USA jako dzieci.

5. 85 miliardów dolarów na dotacje dla studentów

Plan przewiduje dotacje do federalnego planu grantów – Pell oraz zwiększenie maksymalnej nagrody z ramienia tego programu do 1400 dolarów dla studentów o niskich dochodach. Większość studentów z rodzin o łącznym zarobku mniejszym niż 30 000 USD kwalifikuje się na Federal Pell Grant Program.

6. 62 miliardy dolarów na program stypendiów

Program stypendiów o wartości 62 miliardów dolarów ma na celu zminimalizowanie odsetka studentów, którzy przerywają studia i pomóc im w ich ukończeniu.

7. 39 miliardów na zapomogi w płaceniu czesnego

Program o wartości 39 miliardów dolarów, który zapewnia dwa lata subsydiowanego czesnego dla studentów z rodzin zarabiających mniej niż 125 000 USD zapisanych na czteroletnią historycznie „czarną szkołę” lub uniwersytet, kolegium plemienne lub uniwersytet lub instytucję obsługującą mniejszości.

8. 45 miliardów dolarów na rozszerzenie programu EBT

Według planu 45 miliardów ma być przeznaczone na zaspokojenie potrzeb żywieniowych dzieci poprzez rozszerzenie dostępu do letniego programu EBT.

9. 200 miliardów dolarów na dopłaty do ubezpieczeń zdrowotnych

W planie stymulacyjnym Bidena – American Rescue Plan, osoby wykupujące ubezpieczenie zdrowotne na własną rękę otrzymały obniżenie składek ubezpieczeń. 200 miliardów dolarów w planie American Family Plan ma zapewnić, że te dopłaty pozostaną.

10. Przedłużenie zwiększonych ulg podatkowych na dzieci

American Family Plan oferuje przedłużenie ulg podatkowych na dzieci do 2025 roku, które zostały wprowadzone w pakiecie stymulacyjnym American Rescue Plan. Nowy plan zapewniłby również stałe ulgi podatkowe American Rescue Plan dla rodzin wymagających opieki nad dziećmi i pracowników, którzy nie mają dzieci.

Aby sfinansować programy i ulgi podatkowe w najnowszym planie, administracja Bidena zamierza zlikwidować dwa kluczowe elementy ustawy prezydenta Trumpa o obniżce podatków z 2017 roku.

  • Pierwszym jest podniesienie górnego przedziału podatku dochodowego z 37 % do 39,6 %.
  • Drugą zmianą jest zwiększenie podatków płaconych od zysków kapitałowych – podatku płaconego od zysku ze sprzedaży akcji, krypto-walut lub innych inwestycji, z 20% do 39,6% w przypadku Amerykanów zarabiających ponad 1 milion dolarów.

Administracja Bidena utrzymuje, że zgodnie z nowym planem nikt, kto zarabia 400 000 dolarów rocznie lub mniej, nie zobaczy wzrostu podatków.

Przypomnijmy, że jest to trzeci plan administracji Bidena. Plan stymulacyjny gospodarkę American Rescue Plan Bidena wprowadzony w życie 11 marca kosztował 1,9 biliona dolarów. Również w marcu administracja Bidena zaproponowała program restrukturyzacji infrastruktury – Build Back Better, którego koszt, jeśli zostanie zaakceptowany, wyniesie ponad 2 biliony dolarów.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię