Zatwierdzili tzw. paszport możliwości dla osób odpornych na koronawirusa

Litewski rząd zatwierdził dzisiaj tzw. paszport możliwości. Dzięki niemu część mieszkańców będzie mogła bez przeszkód odwiedzać np. lokale gastronomiczne.

Ten tzw. paszport możliwości zacznie funkcjonować od 24 maja. Gwarantować będzie ozdrowieńcom, osobom zaszczepionym i wszystkim, którzy będą mieli negatywny wynik testu na koronawirusa, odwiedzanie restauracji, barów czy punktów bukmacherskich. W tej chwili lokale gastronomiczne mogą działać jedynie w ramach ogródków kawiarnianych oraz przygotowywać pożywienie na wynos.

Co warto wiedzieć o tych dokumentach?

  • Osoby, które otrzymają dokument, nie będą też podlegać ograniczeniom w zakresie świadczenie usług noclegowych
  • „Paszport” pozwoli na organizację wydarzeń dla maksymalnie 500 widzów, zarówno na zewnątrz jak i w plenerze. Będą mogli oni zająć trzy czwarte dostępnych miejsc. Obecnie imprezy dozwolone są dla 150 osób, a miejsce, w którym się odbywają może być wypełnione w trzydziestu procentach.
  • W przypadku prywatnych uroczystości, mogłaby w nich brać nieograniczona liczba uczestników.
  • „Paszport możliwości” będzie dokumentem wirtualnym opartym na kodzie QR.
  • Litewskie władze zaznaczają, że pozwoli on na otwarcie działalności wewnątrz kraju, natomiast certyfikat przygotowywany przez Unię Europejską ma dotyczyć przede wszystkim podróży zagranicznych.
  • „Paszport możliwości” otrzymają też automatycznie dzieci do 16 roku życia.

Na Litwie w dalszym ciągu utrzymuje się wysoka liczba nowych zachorowań. Ostatniej doby potwierdzono 1235 nowych przypadków. Pod względem wskaźnika zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni Litwa jest na szóstym miejscu w Europie.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię