Biden skrytykowany przez senatorów własnej partii

Prezydent Joe Biden jest krytykowany zarówno przez Republikanów, jak i polityków własnej partii, za nieobjęcie sankcjami firmy prowadzącej budowę Nord Stream 2. Przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych Bob Menendez z partii Demokratycznej wezwał Biały Dom do natychmiastowej zmiany tej decyzji.

Bob Menendez wyraził sprzeciw wobec nieobjęcia sankcjami firmy Nord Stream 2 AG i jej prezesa Matthiasa Warniga. „Wzywam rząd do zerwania plastra, jakim jest zawieszenie sankcji i wprowadzenia ich w życie zgodnie z decyzją Kongresu” – stwierdził.

Menendez określił decyzję Departamentu Stanu mianem znaczącego ustępstwa wobec Niemiec. Wskazał też na konieczność przeciwstawienia się rosyjskiej agresji w Europie. „Uważam, że prezydent Biden powinien zrobić wszystko co możliwe, by osiągnąć cel, którego przez cztery lata nie osiągnęła administracja Trumpa: zatrzymać budowę Nord Stream 2 raz na zawsze” – napisał Menendez.

Czytaj również: Rzeczniczka Białego Domu o bliskich relacjach Trumpa z polskimi władzami

Demokratyczna senator Jeanne Shaheen pochwaliła Departament Stanu za objęcie sankcjami ośmiu nowych podmiotów, ale wyraziła rozczarowanie, że nie zastosowano ich wobec Nord Stream 2 AG. Republikańscy członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Senatu dużo ostrzej skrytykowali decyzję administracji Joe Bidena. Senator Jim Risch określił ją mianem „prezentu dla Putina”, który osłabia pozycję Stanów Zjednoczonych. Senator Tom Cotton stwierdził, że Joe Biden nie powinien ratować gazociągu, ale pozwolić mu zardzewieć na dnie Bałtyku.

IAR

Nie każdy dziennikarz zrobi wywiad z burmistrz Lightfoot. Zadecyduje kolor skóry

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię