Paszport covidowy w Unii Europejskiej od 1 lipca

Jest porozumienie negocjatorów Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów w sprawie certyfikatów szczepionkowych, które mają ułatwić podróżowanie bez kwarantanny.

Kompromis oznacza, że nie będzie opóźnień i 1 lipca zaczną obowiązywać dokumenty cyfrowe, które będą zawierały informacje o zaszczepieniu, negatywnym wyniku testu, lub przebytym już zakażeniu koronawirusem.

„Zielone światło dla unijnego certyfikatu cyfrowego Covid. W sam raz na letnie wakacje od 1 lipca” – napisała na Twitterze Ana Ascencao e Silva, rzeczniczka portugalskiej prezydencji.

To był ostatni moment na porozumienie. W przyszłym tygodniu europejscy przywódcy zatwierdzą certyfikaty, a za kilkanaście dni zrobią to europosłowie. Negocjacje w sprawie przepisów dotyczących certyfikatów przedłużały się, bo Parlament Europejski postawił żądania, z których później częściowo się wycofał. Europosłowie domagali się na przykład darmowych testów, skoro szczepienia są darmowe.

Unijne państwa jednak odpowiadały, że to kompetencje krajowe i nie można tej kwestii regulować na poziomie europejskim. Ostatecznie podczas negocjacji ustalono, że Komisja Europejska przekaże 100 milionów euro na testy, by były one dostępne w całej Unii, i drugie tyle, jeśli trzeba będzie. Ponadto kraje członkowskie, naciskane przez Parlament Europejski, zapewniły, że powstrzymają się od nakładania dodatkowych ograniczeń – jak testy czy kwarantanna – w podróżowaniu, chyba że będą one konieczne do ochrony zdrowia publicznego w sytuacji kryzysowej.

Czytaj również: Najlepsze miejsca do zamieszkania na emeryturze w 2021 roku

Teraz, kiedy polityczna przeszkoda została usunięta, przed unijnymi krajami sprawdzian techniczny. Chodzi o to, by wszystkie państwa połączyły się z unijną platformą – tak, by system weryfikacji certyfikatów był sprawny jeszcze przed wakacjami. Program pilotażowy ma rozpocząć się pomiędzy 20-25 maja.

IAR/AL

7 najczęściej wyszukiwanych atrakcji turystycznych w 2021


SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię