Chicago: Będzie cywilny nadzór nad Departamentem Policji?

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot poinformowała w poniedziałek o planach utworzenia komisji, która sprawowałaby cywilny nadzór nad Chicagowskim Departamentem Policji.

Burmistrz proponuje utworzenie nowego siedmioosobowego panelu obywatelskiego, który pełniłby rolę nadzorczą i doradczą w działaniach chicagowskiej policji. Grupa ta nadzorowałaby również Civilian Office of Police Accountability oraz Police Board. Dodatkowo we wszystkich 22 dystryktach policyjnych w Chicago miałyby powstać mniejsze komisje.

„Ta propozycja znacząco zreformuje sposób, w jaki będą nadzorowani, zarządzani i pociągani do odpowiedzialności zwierzchnicy oraz członkowie Departamentu Policji w Chicago, gdy będzie to konieczne” – powiedział Lightfoot w oświadczeniu. „Stworzenie cywilnej komisji od dawna było moim celem i pozwoli nam kontynuować postępy w naszej misji holistycznego zreformowania departamentu policji. Chcę podziękować wszystkim, którzy pomogli w opracowaniu tego historycznego rozporządzenia i oczekuje jeszcze cięższej pracy aby zapewnić, że policja w Chicago ostatecznie odpowiada przed mieszkańcami, którym służy”.

Czytaj również: Joe Biden spotka się z Władimirem Putinem

Zamiar utworzenie tego typu zespołu Lightfoot zawarła już w swojej kampanii na burmistrza, a dyskusje na temat propozycji trwają od lat. W ubiegłym miesiącu nadinspektor chicagowskiej policji David Brown odmówił komentarza na temat tego pomysłu. „Nie chce być być 51. radnym i zabierać głos w nierozstrzygniętych kwestiach, które leżą w gestii Rady Miasta” – powiedział wówczas Brown. „Nie moją rolą jest przechylanie szali w którąkolwiek stronę, zanim propozycja zostanie przegłosowana i zatwierdzona przez burmistrz Lightfoot”.

Dodatkowo, w przypadku odejścia nadinspektora lub innego przyszłego zwierzchnika, komisja obywatelska przeprowadziłaby poszukiwania następcy i przedstawiła trzy rekomendacje burmistrzowi. Ostatecznie o zatrudnieniu nadal decydowałaby burmistrz.

Zgodnie z planem, komisja miałaby rozpocząć swoją pracę już 1 stycznia 2022 roku.

AL

Najlepsze portfele na kryptowaluty 2021 roku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię