Interwencja ambasady RP w Waszyngtonie w sprawie wypowiedzi amerykańskiego polityka na temat Polski i Holocaustu

Sukcesem zakończyła się interwencja ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka w sprawie wypowiedzi kongresmana Steve’a Cohena sugerującej udział Polski w Holocauście.

Polityk z Tennessee przesłał list, w którym zapewnił, że mówiąc o Polsce miał na myśli lokalizację geograficzną i jednoznacznie stwierdził, że za zbrodnie w Auschwitz odpowiadały nazistowskie Niemcy.

W wywiadzie dla telewizji CNN reprezentujący demokratów Steve Cohen krytykował republikańską członkinię kongresu Majoree Taylor Greene, która porównała nakaz noszenia maseczek do traktowania Żydów w okresie Holocaustu. Cohen stwierdził jednak, że Holocaust nie odnosi się jedynie do nazistowskich Niemiec i że najbardziej okrutne obozy jak Auschwitz znajdowały się w Polsce.

Wypowiedź Cohena wywołała protest Polonii, w tym Fundacji Kościuszkowskiej. Jej szefowie Alex Storożyński i Marek Skulimowski napisali list protestacyjny. Interweniowała też ambasada RP w Waszyngtonie.

W odpowiedzi kongresman skierował list do ambasadora Piotra Wilczka, w którym podkreślił, że nie przypisywał Polsce odpowiedzialności za prześladowania Żydów w takich miejscach jak Auschwitz. „Proszę mi wybaczyć moje odniesienie do Polski jako miejsca geograficznego. To było wyłącznie niemieckie przedsięwzięcie. Choć nie miałem intencji jakie z moich słów odczytano, rozumiem oburzenie i ból niektórych Polaków, ponieważ ich własne rodziny i naród Polski przeszedł przez ogromne cierpienia” – stwierdził kongresman i zapewnił, że zrozumiał jak ważne jest używanie poprawnych określeń w odniesieniu do niemieckich nazistowskich obozów.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię