Delta – indyjski wariant koronawirusa – co musimy o nim wiedzieć

„Wariant Delta”, znany również pod nazwą naukową „B.1.617.2”, jest szczepem koronawirusa zidentyfikowanym po raz pierwszy w październiku zeszłego roku w Maharashtra w Indiach.

Szczep został po raz pierwszy nazwany wariantem Delta przez Światową Organizację Zdrowia po tym, jak w tym miesiącu globalna agencja zdrowia wdrożyła system nazewnictwa oparty na greckich literach.

Chociaż jest to tylko jeden z wielu wariantów, które rozprzestrzeniają się podczas panującej pandemii, urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia nazwali go „wariantem obaw”.

Czytaj również: Kolejni naukowcy i coraz więcej dowodów za teorią, że pandemia jest skutkiem wypadku laboratoryjnego

Dlaczego akurat wariant Delta koronawirusa tak bardzo niepokoi naukowców?

Naukowcy wciąż nie są pewni, dlaczego wariant Delta jest o wiele łatwiej przenoszony niż inne. Podejrzewają, że zmiany w białku Delty mogą mu ułatwiać wejście do ludzkich komórek. Jedno z badań sugeruje, że mutacja w wariancie Delta pomaga wirusowi lepiej łączyć się z ludzkimi komórkami, gdy już się do nich przyczepi. Ta łatwość łączenia się z ludzkimi komórkami powoduje, że wirus jest w stanie zainfekować więcej z nich i jeszcze mocniej obezwładnić układ odpornościowy niż Alpha.

Kto jest w kręgu największego ryzyka?

Lekarze zaobserwowali, że Delta częściej dotyka ludzi młodszych. W Wielkiej Brytanii badania wykazały, że dzieci i dorośli poniżej 50 roku życia byli 2,5 razy bardziej podatni na zarażenie Delta.

Również objawy wydają się być bardziej nasilone. Osoby z wariantem Delta są bardziej narażeni na trafienie do szpitala. Badania sugerują, że Delta ma prawie dwukrotnie większe ryzyko hospitalizacji, cierpią na więcej powikłań i częściej wymagają tlenu niż wariant Alfa.

W Chinach lekarze twierdzą, że pacjenci z wariantem Delta są ciężej chorzy niż ci, których leczyli na początku pandemii. A ich stan wydaje się pogarszać znacznie szybciej.

Zobacz też: Czy koronawirus wymknął się z laboratorium w Wuhan?

Jakie są objawy wariantu Delta COVID?

Objawy wariantu Delta COVID różnią się nieznacznie od oryginalnego szczepu wirusa. Trzy najczęstsze objawy przypominają sezonowe przeziębienie:

 • Ból gardła
 • Ból głowy
 • Katar

Ze względu na występowanie w większości przypadków, tylko tych trzech objawów, lekarze wyrażają niepokój, że wielu chorych uzna iż przechodzą zwykle przeziębienie i nie będą poddawać się kwarantannie. A to z kolei może doprowadzić do znacznie większego rozprzestrzenienia się wariantu Delta.

Niektóre osoby przechodzące przez Deltę dodatkowo zgłaszają objawy takie jak:

 • Ból brzucha
 • Gorączkę
 • Utratę apetytu
 • Wymioty
 • Nudności
 • Ból stawów
 • Ciężkie zapalenie migdałów
 • Zaburzenia słuchu
 • Zakrzepy krwi

Zobacz: FBI ostrzega przed fałszywymi kartami szczepień

Osoby chore na wariant Delta rzadziej zgłaszają takie symptomy jak kaszel i prawie w ogóle nie doświadczają utraty węchu i zapachu.

Badania udowodniły, że szczepionki Moderna, Johnson & Johnson i Pfizer działają całkiem dobrze przeciwko Delcie i innym wariantom koronawirusa. Szczepionki Moderna i Pfizer mają 88% skuteczność w przypadku wykonania obu zastrzyków, a jednorazowa szczepionka Johnson & Johnson ma 60% skuteczność w stosunku do wariantu. Dwie dawki szczepionki AstraZeneca są w 92% skuteczne w zatrzymaniu hospitalizacji z powodu wariantu Delta. Również nie zgłoszono żadnych zgonów wśród osób zaszczepionych.

 

Jaki jest sprawdzony przepis na udanego grilla? SONDA

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię