USA: Pfizer chce trzeciej dawki szczepionki

Konsorcjum firm Pfizer i BioNTech zapowiedziało złożenie wniosku do amerykańskich służb medycznych o autoryzację trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Dodatkowa dawka miałaby wzmocnić odporność na koronawirusa i dodatkowo zabezpieczyć przed wariantem Delta.

Pfizer i BioNTech poinformowały, że testy skuteczności trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 są bardzo obiecujące. Według konsorcjum, podanie jej 6 miesięcy po drugiej dawce zwiększa poziom przeciwciał pięcio-, dziesięciokrotnie.

Czytaj również: Naukowcy zidentyfikowali 200 leków, które można zastosować przeciwko COVID-19

W najbliższych tygodniach Pfizer i BioNTech mają przekazać dane z testów do Federalnej Agencji Leków oraz Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Konsorcjum zapowiedziało złożenie wniosku o autoryzację trzeciej dawki szczepionki w trybie przyspieszonym.

Rządowi eksperci nie są jednak przekonani, czy trzecia dawka szczepionki będzie konieczna. „Amerykanie, którzy zostali w pełni zaszczepieni nie potrzebują w tej chwili dodatkowej dawki” – głosi wspólny komunikat Federalnej Agencji Leków (FDA) oraz Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Podkreślono w nim, że pełne zaszczepienie przeciwko Covid-19 stanowi skuteczne zabezpieczenie przed poważnym zachorowaniem oraz śmiercią i że ochrona ta obejmuje także wariant Delta.

Powiązane: Delta – indyjski wariant koronawirusa – co musimy o nim wiedzieć

Obie agencje zapowiedziały, że propozycję zastosowania trzeciej dawki poddadzą bardzo rygorystycznej ocenie naukowej.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię