USA i Niemcy porozumiały się w sprawie Nord Stream 2

Amerykańskie media informują, że Stany Zjednoczone i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie Nord Stream 2. Agencja Reutera twierdzi, że może ono zostać ogłoszone już dzisiaj.

Według nieoficjalnych informacji porozumienie przewiduje podjęcie przez Waszyngton i Berlin działań przeciwko Rosji w przypadku użycia przez Moskwę dostaw gazu jako narzędzia szantażu wobec Ukrainy.

Czytaj również: Udało się! Założyciel firmy Amazon Jeff Bezos odbył podróż na orbitę okołoziemską

Jak informuje agencja Bloomberg porozumienie przewiduje, że w razie użycia przez Moskwę dostaw gazu jako broni przeciwko Ukrainie, Niemcy podejmą działania przeciwko Rosji zarówno samodzielnie jak i w ramach Unii Europejskiej. Obejmują one między innymi możliwość wprowadzenia limitów eksportowych dla rosyjskiego gazu. Ewentualne kroki odwetowe przeciwko Rosji nie zostały jednak precyzyjnie opisane.

Agencja Reuters twierdzi, że porozumienie mówi również o niemieckich inwestycjach w transformację energetyczną Ukrainy w wysokości 1 miliarda dolarów. Pierwsza wpłata miałaby wynieść 175 milionów dolarów. Berlin miał się również zobowiązać, że użyje narzędzi jakie ma w dyspozycji by doprowadzić do przedłużenia o 10 lat umowy Ukrainy z Rosją na tranzyt gazu.

Zobacz również: Co trzeci statystyczny Polak nie daje napiwków. Czy jesteśmy jedyni?

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział podczas briefingu, że Stany Zjednoczone nadal sprzeciwiają się Nord Stream 2 i uważają gazociąg za geopolityczny rosyjski projekt, którego celem jest zwiększenie wpływu Rosji na dostawy energii do Europy z pominięciem Ukrainy. Rzecznik nie potwierdził, że osiągnięto porozumienie ale dodał, że Berlin przedstawił kilka użytecznych propozycji i że osiągnięto postęp w dążeniu do tego by Rosja nie mogła użyć dostaw energii jako broni.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię