Blokery węglowodanów co to jest i jaka jest ich skuteczność?

Blokery węglowodanów są rodzajem suplementu diet. Znane również jako blokery skrobi, mogą pomóc w zablokowaniu enzymów potrzebnych do trawienia niektórych węglowodanów złożonych.

Działają jako inhibitory amylazy zapobiegając wchłanianiu skrobi przez organizm. Kiedy amylaza jest zablokowana, te węglowodany przechodzą przez organizm w postaci niestrawionej bez wchłaniania kalorii przez organizm.

Blokery węglowodanów są wykonane z grupy związków zwanych inhibitorami alfa-amylazy, które naturalnie występują w niektórych produktach spożywczych. Związki te są zwykle pozyskiwane z fasoli i są określane jako ekstrakt z Phaseolus vulgaris lub ekstrakt z białej fasoli. Inne występują w postaci leków na receptę zwanych inhibitorami alfa-glukozydazy (AGI), które są stosowane w leczeniu wysokiego poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę typu 2.

Węglowodany złożone znajdują się w żywności, takiej jak makaron, chleb, ryż i warzywa skrobiowe, takie jak ziemniaki. Węglowodany złożone składają się z wielu prostych węglowodanów połączonych ze sobą, tworząc łańcuchy, które muszą zostać rozłożone przez enzymy, zanim zostaną wchłonięte. Blokery węglowodanów hamują niektóre enzymy rozkładające te złożone węglowodany. W rezultacie węglowodany te przechodzą następnie do jelita grubego, nie ulegając rozkładowi ani wchłanianiu.

Czytaj również: Olejki eteryczne łagodzące objawy zgagi

Jak skuteczne są blokery węglowodanów?

  • Blokery węglowodanów zapobiegają jedynie strawieniu części spożywanych węglowodanów. W najlepszym razie wydają się blokować 50-65% enzymów trawiących węglowodany. Niektóre badania wykazują, że chociaż blokery mogą hamować 97% enzymów, zapobiegają wchłanianiu tylko 7% węglowodanów.
  • Co więcej, węglowodany złożone, na które wpływają blokery węglowodanów, stanowią tylko część węglowodanów w diecie większości ludzi. Proste węglowodany znajdujące się w produktach spożywczych, takich jak owoce i produkty mleczne oraz w żywności przetworzonej, w której z reguły znajduje się dużo cukru. Blokery węglowodanów nie mają wpływu na sacharoza, glukoza czy fruktoza.
  • Oprócz blokowania trawienia węglowodanów, blokery węglowodanów mogą wpływać na niektóre hormony odpowiedzialne za głód i sytość. Dzieje się to za sprawą fitohemaglutyniny.
  • Mogą również pomóc w powolnym opróżnianiu żołądka po posiłku.
  • Badania również pokazują, że suplement blokujący węglowodany może zmniejszyć ilość jedzenia spożywanego o 15-25%, a nawet spożywanie mniejszej ilości pokarmów bogatych w tłuszcz i cukier.
  • Badania wykazały, że blokery węglowodanów mogą powodować mniejszy wzrost poziomu cukru we krwi i szybszy powrót do normy po posiłku.
  • Blokery węglowodanów mają jeszcze jedną niezamierzoną korzyść — zwiększają ilość opornej skrobi w jelicie grubym. Dzieje się tak, ponieważ zmniejszają ilość węglowodanów wchłanianych w jelicie cienkim, zwiększając w ten sposób skrobię przepływającą przez jelita. Wiele badań wiąże oporną skrobię ze zmniejszoną zawartością tkanki tłuszczowej, zdrowszymi bakteriami jelitowymi i lepszą kontrolą poziomu cukru we krwi i wrażliwością na insulinę.

Zobacz też: Korzyści zdrowotne rutyny

Blokery węglowodanów są ogólnie uważane za bezpieczne pomimo tego, że w niektórych przypadkach mogą wywoływać biegunkę, wzdęcia i skurcze żołądka. Suplementy blokujące węglowodany to tylko suplementy. Nie zastąpią zdrowego stylu życia. Zdrowa dieta i ćwiczenia są niezbędne dla zachowania zdrowia i odpowiedniej wagi.

Zanim zaczniesz przyjmować blokery węglowodanów porozmawiaj ze swoim lekarzem czy jest to odpowiedni środek dla ciebie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię