Blue Origin pozywa NASA w związku z umową ze SpaceX

Firma kosmiczna Jeffa Bezosa, Blue Origin, pozywa NASA w związku z decyzją o przyznaniu kontraktu na lądownik księżycowy o wartości 2,9 miliarda dolarów firmie SpaceX Elona Muska.

Przedstawiciele Blue Origin zarzucają „niesprawiedliwe” taktyki w wyborze zwycięzcy oraz o „bezprawną i niewłaściwą ocenę” ich propozycji podczas procesu przetargowego. Dodając że, „problemy zidentyfikowane w tym zamówieniu i jego wyniki muszą zostać rozwiązane, aby przywrócić uczciwość, stworzyć konkurencję i zapewnić bezpieczny powrót na Księżyc dla Ameryki”.

Czytaj także: Teorie spiskowe na temat 11 września 2001 roku

Składając pozew przedstawiciele Blue Origin dodali, że nadal wierzą, że do zbudowania systemu lądowania, który przeniesie astronautów na powierzchnię Księżyca już w 2024 roku, potrzebni są dwaj dostawcy.

W czasie przyznawania kontraktu, szefowa ds. badań ludzkich NASA, Kathy Lueders, przyznała, że ​​obecny budżet agencji kosmicznej uniemożliwia jej wybór dwóch firm. Stało się to po tym, jak Kongres przyznał NASA tylko 850 milionów dolarów z 3,3 miliarda dolarów, o które prosili na ten projekt.
W lipcu w odpowiedzi na dziurę budżetową projektu, Bezos zaoferował pokrycie do 2 miliardów dolarów kosztów NASA w celu ponownego rozpatrzenia umowy. I ta oferta nie pomogła Blue Origin. Pomoc finansowa została odrzucona.

Kolejną porażką była decyzja GAO. Amerykański organ nadzoru, Government Accountability Office, odrzucił skargę od Blue Origin i kontrahenta firmy Dynetic, twierdząc, że NASA nie „postąpiła niewłaściwie” przekazując kontrakt tylko jednej firmie.

NASA musi złożyć odpowiedź na pozew do 12 października. „Urzędnicy NASA analizują obecnie szczegóły sprawy”, podała agencja w oświadczeniu.

Zobacz: 10 najbardziej przerażających atrakcji turystycznych na świecie

NASA od dłuższego czasu szukała propozycji budowy statku kosmicznego, który przeniósłby astronautów na powierzchnię Księżyca w ramach programu Artemis. Po raz pierwszy od 1972 roku jeśli wszystko pójdzie w ramach kontraktu, SpaceX będzie miał gotowy statek kosmicznych już w 2024 roku.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię