Prezydent Andrzej Duda w ONZ o COVID-19

Foto: Facebook Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda apelował w ONZ o globalną solidarność w walce z pandemią koronawirusa. Polski prezydent jest jednym z ponad stu przywódców z całego świata, którzy przemawiają podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Czytaj: Stany Zjednoczone od listopada znoszą zakaz wjazdu. Nie dla wszystkich!

W siedzibie ONZ na Manhattanie Andrzej Duda mówił, że bogatsza część świata nie zdała egzaminu z solidarności wobec uboższych krajów. Chodzi przede wszystkim o sprawiedliwy dostęp do szczepionek i środków medycznych. “Czy byliśmy należycie solidarni? Czy ludzkość w walce z wirusem zachowała się tak jak powinna? Czy świadczyliśmy sobie nawzajem pomoc tak, jak oczekuje od nas podstawowy instynkt moralny człowieka? No cóż. Można mieć do tego poważne wątpliwości” – mówił.

Zobacz także: Chcesz odwiedzić Watykan? Konieczny będzie paszport covidowy. Wiemy od kiedy

Andrzej Duda podkreślał, że Polska przez ostatnie miesiące starała się być solidarna z innymi krajami, które potrzebowały pomocy. “Nie jestem w stanie powiedzieć, czy zrobiliśmy wszystko co możliwe, ale staraliśmy się np. wysyłając lekarzy do naszych przyjaciół w Tadżykistanie, Kirgistanie, ale także w USA czy w cierpiących w Europie Włoszech. Jestem przekonany, że część krajów bogatej Północy zachowało się podobnie jak Polska, która oddała 6 milionów dawek szczepionek m.in. naszym partnerom z Południa. Ale czy to było wystarczające, by zniwelować oczywistą różnicę w dostępie do szczepionek, które w jednych krajach były marnowane, a w innych niedostępne? Wydaje mi się, że nasza część ludzkości wciąż powinna mieć sobie sporo do zarzucenia” – dodał.

Polski prezydent mówił w ONZ, że koronawirus zabił w Polsce 75 tysięcy osób, a na COVID-19 zachorowały 3 miliony osób. Andrzej Duda przypomniał, że sam jest jednym z ozdrowieńców.

(iar)

Obowiązkowe szczepienia na zielona kartę – Krzysztof Grobelski

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię