Tam sprzedaje się rekordowa ilość mieszkań!

W pierwszym półroczu 2021 rok sprzedano w Polsce rekordową ilość mieszkań. Tylko w największych polskich miastach deweloperzy sprzedali łącznie 39 tysięcy lokali – o 14% więcej niż w poprzednim kwartale.

Wraz z popytem na mieszkania rosną ceny lokali – w porównaniu z okiem poprzednim to wzrost o średnio 8,3%. Nie wszyscy nowi właściciele zamierzają zachować mieszkania dla siebie. Wobec rosnących cen i postępującej inflacji – kupno mieszkania stało się dobra inwestycją. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z łącznej liczby 18277 mieszkań oddanych w czerwcu 2021r. – zaledwie 6985 zostanie zachowanych na własność, pozostałe staną się przedmiotem sprzedaży lub wynajmu. Najszybciej sprzedawane są mieszkania kompaktowe o powierzchni ok. 40m2.

Czytaj również: Dom w południowej Polsce uznany za NAJLEPSZĄ prywatną rezydencję na świecie

Zakup mieszkania na własne cele użytkowe to jedna z najważniejszych decyzji i inwestycji w życiu. Wśród takich klientów ok 60% przy zakupie wspomaga się kredytem, 40% posiada gotówkę ze sprzedaży innej nieruchomości.

Sytuacja na rynku mieszkań jest cały czas taka sama – dominuje popyt nad podażą. Co sprawia, że mieszkania dosyć szybko są sprzedawane. Ten trend ma się utrzymać jeszcze w najbliższym czasie. Szybciej sprzedają się mieszkania z rynku pierwotnego, rynek wtórny wcale jednak nie jest pod tym względem dużo gorszy. Jak utrzymuje większość deweloperów – nie nadążają za popytem.

Zobacz: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

Rosnące ceny mieszkań są spowodowane kilkoma czynnikami. W ciągu ostatnich kilku miesięcy gwałtownie wzrosły i ciągle rosną ceny materiałów budowlanych. Po drugie, mieszkania, a niekiedy całe bloki wykupowane są masowo przez kapitał zagraniczny, który przeznacza je na wynajem. Ten spekulacyjny popyt utrudnia zakup mieszkania osobom prywatnym które potrzebują na ten cel coraz większych zasobów finansowych.

Jak przekonują niektóre badania, sytuacja zmieni się gwałtownie. Ceny mieszkań osiągną punkt krytyczny, w którym liczba nabywców spadnie ze względu na nieposiadania takiej gotówki i brak możliwości dostania tak wysokiego kredytu. Niektórzy, przekonują, że ten kryzys na rynku mieszkań spowoduje wyprzedaż mieszkań po kosztach i upadek firm deweloperskich.

Jakie miejsca warto zobaczyć w Polsce? – SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię