Pfizer wystąpił o zezwolenie na szczepienia COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

To już oficjalne. Producent leków, firma Pfizer zwróciła się w czwartek do FDA z oficjalną prośbą o zezwolenie na stosowanie szczepionki COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Jeśli organy regulacyjne wyrażą zgodę, szczepienia mogą rozpocząć się w ciągu kilku tygodni.

Wielu rodziców i pediatrów domaga się ochrony dzieci poniżej 12 roku życia, czyli dzisiejszej granicy wieku dla szczepionki wyprodukowanej przez firmę Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech.

Czytaj też: Jesienne przeziębienie, grypa, zatoki czy zapalenie płuc – jak rozpoznać co ci dolega

 

Teraz FDA będzie musiała zdecydować, czy istnieją wystarczające dowody na to, że zastrzyki są bezpieczne i będą działać w przypadku młodszych dzieci, tak jak w przypadku nastolatków i dorosłych. Niezależny panel ekspertów omówi publicznie dowody 26 października.

Czytaj również: UFO nad Chicago (video)

Pfizer twierdzi, że badania pokazują, iż młodsze dzieci powinny otrzymać jedną trzecią dawki, którą otrzymują wszyscy inni. Po drugiej dawce u dzieci w wieku od 5 do 11 lat rozwinęły się poziomy przeciwciał zwalczających wirusy tak silne, jak nastolatki i młodzi dorośli po regularnych zastrzykach.

„Bardzo się cieszę, że pomagam innym dzieciom otrzymać szczepionkę” – powiedział 8-letni Sebastian Prybol z Raleigh w Północnej Karolinie. Jest zapisany do badania Pfizera na Duke University i nie wie jeszcze, czy otrzymał szczepionkę, czy placebo.

Zobacz też: Eksperymentalny lek przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko śmierci o połowę! Oto, co o nim wiemy i jak działa

„Chcemy mieć pewność, że jest to dla nich całkowicie bezpieczne” – powiedziała matka Sebastiana, Britni Prybol. Powiedziała jednak, że będzie „uradowana”, jeśli FDA usunie szczepionkę.

Firma Pfizer zbadała niższą dawkę u 2268 ochotników w wieku od 5 do 11 lat i stwierdziła, że ​​nie wystąpiły żadne poważne skutki uboczne. Badanie nie jest jednak wystarczająco duże, aby wykryć jakiekolwiek niezwykle rzadkie skutki uboczne, takie jak zapalenie serca, które czasami pojawia się po drugiej dawce szczepionki o regularnej mocy, głównie u młodych mężczyzn.

Zobacz: Skutki uboczne trzeciej dawki szczepionek przeciw Covid-19

Jeśli FDA zezwoli na awaryjne użycie dawek dla dzieci, przed rozpoczęciem szczepień w tej grupie wiekowej pojawi się kolejna przeszkoda. Doradcy z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom zadecydują, czy zalecić szczepienia dla młodzieży, a CDC podejmie ostateczną decyzję.

Aby uniknąć pomyłek w dawkowaniu, firma Pfizer planuje dostarczać fiolki specjalnie oznakowane do użytku pediatrycznego zawierające niższą dawkę.

ZSS/APP

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię